CHP'de kritik süreç: Kadın ve gençlikte değişim; 3 dönem sınırı, güçlü genel sekreterlik...

CHP'de değişimin önümüzdeki aylarda yaşanacak, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları kurultaylarına yansıması beklenirken, Tüzük kurultayında güçlü genel sekreterlik ve 3 dönem adaylık sınırının getirilmesi bekleniyor.

SİYASET 20.05.2024, 13:53
CHP'de kritik süreç: Kadın ve gençlikte değişim; 3 dönem sınırı, güçlü genel sekreterlik...

Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) 38. Olağan Kurultayı ile gerçekleşen değişimin sonrası, gözler önümüzdeki aylarda yaşanacak seçimlere ve tüzük kurultayına çevrildi. Gazete Kritik CHP kulislerinde konuşulanları derledi.

CHP'NİN TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ ADAYI EKREM İMAMOĞLU OLACAK
AK Parti ve MHP’li belediye başkanların yönetiminde bulunduğu TBB’nin seçimlerinde şimdi 14’ü büyükşehir olmak üzere 35 il belediyesi kazanan CHP ile 12’si büyükşehir olmak üzere 24 il belediyesinde seçimleri önde tamamlayan AK Parti arasında bir yarış olacak.CHP'nin adayları olarak Ekrem İmamoğlu ile Mansur Yavaş öne çıkıyor. Fakat Yavaş'ın İmamoğlu'na karşı yıpranmamak adına aday olmayacağı ve CHP'nin Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı'na adayının Ekrem İmamoğlu olacağına kesin gözü ile bakılıyor. İmamoğlu'nun seçilmesi halinde Türkiye Belediyeler Birliği'nin en önemli koltuklarından biri olan genel sekreterliğe kimin getirileceği ise merak konusu. Gazete Kritik'in edindiği bilgiye göre İmamoğlu'nun seçilmesi halinde bu koltuğa İPA'nın başında olan Buğra Gökçe'nin getirilebileceği ifade ediliyor.


CHP KADIN KOLLARINDA DEĞİŞİM OLACAK MI?
CHP Kadın Kolları bu yaz 15’inci kurultayını düzenleyecek. 4 Ağustos'ta olağan kurultay yapılacak. Mevcut CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, CHP lideri Özgür Özel ile görüştüğü ve tekrar aday olacağı belirtiliyor. Öte yandan kadın kolları kurultayının iki adaylı bir yarış şeklinde olacağına kesin gözü ile bakılıyor. İstanbul'dan ise Çağla Biçer'in adaylık için isminin gündeme geldiği ve sıcak baktığı ifade ediliyor. 

TÜZÜK KRİTİĞİ: 3 DÖNEM SINIRI VE GÜÇLÜ GENEL SEKRETERLİK
 CHP'de 25-26 Kasım 2023 tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan tüzük kurultayı yerel seçim sebebiyle 4-8 Eylül 2024 tarihlerine ertelenmişti.Eylül'de yapılması beklenen tüzük kurultayında parti içi muhalefetin gözü de merakla beklediği konu tüzük kurultayı. CHP'de yeni yönetimin kurultayda söz verdiği, 3 dönem milletvekili ve belediye başkanlığı sınırının tüzüğe eklenmesi bekleniyor.3 dönem kısıtlamasının yanı sıra, güçlü genel sekreterlik ile akitf üyelikte konuşulması beklenen konular arasında yer alınıyor.

GENÇLİK KOLLARI İÇİN CEM AYDIN ÖNE ÇIKIYOR
CHP'de 16. Olağan Gençlik Kolları Kurultayında Gençlik Kolları Genel Başkanı seçilen Gençosman Killik yaş nedeniyle tekrar aday olamayacak.  Kasım ayında yapılması beklenen gençlik kolları kurultayında CHP Parti Meclisi Üyesi Cem Aydın'ın aday olmasına kesin gözü ile bakılıyor. İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanlığı döneminde başarılı çalışmaları ile göz dolduran Aydın, son kurultayda Parti Meclisi üyeliğine seçilmişti.

CHP'NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI KİM OLACAK?
Normal şartlarda 2028'de yapılması gereken Cumhurbaşkanlığı seçimi için CHP'nin aday olması beklenen isimleri netleşti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yanı sıra Ankara'da %60'la tarihi bir zafer alan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve yerel seçim başarısı ile Özgür Özel isimleri potansiyel Cumhurbaşkanı adayı olarak CHP kulislerinde dolaşmaya başladı.

CUMHURBAŞKANI ADAYINI CHP MİLLETVEKİLLERİ BELİRLEYECEK
Recep Tayyip Erdoğan'ın tekrar adaylığı için Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2028'den önce gerçekleşmesi bekleniyor. Mevcut milletvekillerinin emeklilik hakkını kazanması için ise 2026'dan öne bir erken seçim ise olası görünmüyor. CHP'nin Cumhurbaşkanı adayını mevcut milletvekilli grubu belirleyecek.CHP'nin 7. Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yakın Meclis'te bulunan 60-70 vekilin tutumu ise Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı konusunda belirleyici olacağının altı çiziliyor.  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş bir daha belediye başkanı adayı olmayacağını söyleyerek bir sonraki hedefini üstü kapalı bir şekilde belli etmiş oldu.CHP'li bir parti yöneticisi Yavaş'ın CHP grubundaki milletvekilleri ve Kılıçdaroğlu ile görüştüğünü ifade etti. Ekrem İmamoğlu ise bayramda Kılıçdaroğlu'nu arayıp bayram tebriğinde bulunmuştu. Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı için Özel'i mi, Yavaş'ı mı yoksa İmamoğlu'nu mu destekleyeceği önümüzdeki süreçlerde ortaya çıkacak.

OY KAYBEDİLEN ÖRGÜTLER DEĞİŞİMDEN ETKİLENECEK

CHP'nin 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde kazandığı yerel seçim başarısının ardından, CHP yönetimi oylarının düştüğü il ve ilçelerde değişiklik yapması bekleniyor. CHP yönetimi örgüt yöneticilerinin genç ve dinamik kadrolardan oluşmasından yönelik bir tutum içerisinde olacakları belirtiliyor.

Yorumlar (0)