Gezi Davası tutuklularından 2023 mesajı

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 2022’nin son gününde Gezi Davası ile 28 Şubat Davası sanıklarını tutuklu bulundukları Marmara Cezaevi’nde ziyaret etti.

GÜNDEM 31.12.2022, 17:00
Gezi Davası tutuklularından 2023 mesajı

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 2022’nin son gününde Gezi Davası ile 28 Şubat Davası sanıklarını tutuklu bulundukları Marmara Cezaevi’nde ziyaret ederek, yeni yıl mesajlarını paylaştı. Gezi Davası kapsamında hakkında müebbet hapis cezası verilen Osman Kavala, “Cezaevinde geçirmek zorunda kaldığım bu altıncı yılbaşı. 2023 sadece bizim için değil, herkes için hukuksuzlukların, adaletsizliğin ve gaddarlığın sona erdiği bir yıl olsun” derken, Can Atalay, “Enseyi karartmıyoruz. Bu karanlığın sonunda ışık görülüyor” mesajlarını verdi. Tayfun Kahraman, “Ne yaparlarsa yapsınlar 2023 çok güzel, çok aydınlık bir yıl olacak”,

Hakan Altınay ise, “2023 iyiliğin, dayanışmanın, erdemin kazandığı bir yıl olacak. Türkiye’nin her yerinde akşam sefaları, gelincikler ve papatyalar açacak” dedi.

Çakırözer, ziyaretleri sonrasında yaptığı açıklamalarda, “Tamamen keyfi, siyasi bir şekilde bu insanların günleri, ayları, yılları çalınıyor. Bu hukuksuzluğa artık dur denmeli. 2023 yılı demokrasi, hukuk, adalet dolu bir yıl olsun” dedi. 28 Şubat davası sanıkları 91 yaşındaki Ahmet Çörekçi ve 87 yaşındaki İlhan Kılıç ile de görüşen Çakırözer, “Bu insanları bu yaşta ve bu sağlık koşullarında cezaevinde tutmak ölüme mahkum etmekten farksız. Bir an önce bu askerler cezaevinden ev hapsine alınmalı, AYM de başvurularını ivedilikle görüşmelidir” dedi.

CEZAEVİNDEN YENİ YIL MESAJI…

Gezi Davası kapsamında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan ve 1887 gündür tutuklu iş insanı Osman Kavala ile haklarında 18’er yıl hapis cezası verilen ve 8 aydır tutuklu bulunan Tayfun Kahraman, Hakan Altınay, Can Atalay, Mücella Yapıcı, Mine Özerden ve Çiğdem Mater 2023 yılına cezaevinde girecek. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Gezi davası sanıklarını kaldıkları Marmara Cezaevi’nde ziyaret ederek, yeni yıl mesajlarını paylaştı.

KAVALA: “KOĞUŞLARDA ÖLÜMÜ BEKLEMEDİĞİMİZ BİR YIL…”

Gezi Davası tutuklularının kendilerini ziyaret eden Çakırözer aracılığıyla gönderdikleri mesajlar şöyle:

Osman Kavala: “Cezaevinde geçirmek zorunda bırakıldığım bu altıncı yılbaşı. Önümüzdeki yılın Türkiye’nin demokrasi ve hukuk devletine yöneldiği bir yıl olmasının, hukuksuzlukların sona erdiği bir yıl olmasını ümit ediyorum. Yeni yılda insanların kolayca hapse sokulmadığı,

koğuşlarda ölümü beklemediği, sokaklarda kadınların, madenlerde işçilerin katledilmediği bir

ülkede özgürlüğü teneffüs edeceğimiz günleri görmeyi diliyorum. Sadece bizim için değil, herkes için hukuksuzlukların, adaletsizliklerin ve gaddarlıkların sona ereceği bir yıl olsun.”

ATALAY: “KARANLIĞIN SONUNDA IŞIK GÖRÜLÜYOR..”

Can Atalay: “Enseyi karartmıyoruz. Bu karanlığın sonunda ışık görülüyor. İçeride de olsak, dışarıda da olsak herbirimiz karanlığı aşmak için sabırla, olgunlukla üzerimize düşeni yapmaya devam ediyoruz. Herkese mutlu yıllar.”

Tayfun Kahraman: “Kimse karamsarlığa kapılmasın, kimsenin kuşkusu olmasın. Ne yaparlarsa yapsınlar 2023 çok güzel, çok aydınlık bir yıl olacak. Buna yürekten inanıyoruz.”

ALTINAY: “TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE GELİNCİKLER AÇACAK”

Hakan Altınay: “İnsafsız, izansız, kötülükle yüzyüze kaldığımız bir yıl geride kalıyor. 2023 iyiliğin, dayanışmanın, erdemin kazandığı bir yıl olacak. Türkiye’nin her yerinde akşam

sefaları, gelincikler ve papatyalar açacak.”

ÇAKIRÖZER: “2023 DEMOKRASİ, HUKUK, ADALET DOLU BİR YIL OLSUN”

Çakırözer Gezi Davası sanıklarına ziyareti sonrası şu değerlendirmeyi yaptı:

Osman Kavala’nın lehinde iki AİHM kararı olmasına rağmen altıncı kez yılbaşını cezaevinde geçirmek zorunda bırakılması, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Mine Özerden, Can Atalay, Hakan Altınay ve Tayfun Kahraman’ın 8 aydır cezaevinde geçirdikleri her gün Türkiye’nin ayıbıdır. İstinaf mahkemesinin cezaları onayan kararı AİHM’e ikinci kez ‘Ben seni ve kararını tanımıyorum’ demektir. Bu insanlar hukukla adaletle ilgisi olmadan, tamamen siyasi gerekçelerle ve keyfi bir biçimde aylardır, yıllardır özgürlüklerinden, sevdiklerinden mahrum bırakılıyor. Her şeye rağmen moralleri çok yüksek. 2023’ten ülkemiz için umutlular. Cumhuriyetimizin 100. yılını adalet ile demokrasi ile taçlandıracağımız günlere az kaldı. 2023 yılının her şeyden önce bu haksız, hukuksuz; onları özgürlüklerinden, ailelerinden, sevdiklerinden mahrum bırakan bu keyfi tutuklamalara son vermesini diliyorum. Ülkemize 2023’te hukuk, demokrasi ve adalet gelmeli.”

91 YAŞINDA CEZAEVİNDE TUTMAK ÖLÜME TERK ETMEKTİR”

Çakırözer, 28 Şubat davası sanıkları emekli askerler Ahmet Çörekçi ve İlhan Kılıç ile de görüştü. Çörekçi, Çakırözer aracılığıyla gönderdiği mesajında, “Ülkemizde gerçekten huzur

gelmesini, birlik gelmesini kavgaların olmadığı bir yıl diliyorum. Bizlerle ilgiliyse adalet istiyoruz” dedi.

Çakırözer ise ziyareti sonrasında, “Çörekçi 91 yaşında, Kılıç ise 87 yaşında ve kalbinden rahatsız. Bu insanları bu yaşta ve bu sağlık koşullarında cezaevinde tutmak ölüme mahkum etmekten farksız. Üstelik Anayasa Mahkemesinin önünde dosyaları beklerken bu yapılamaz. Vural Avar’ın cezaevinde ölümünden hiç ders çıkarılmamış. Bir an önce bu askerler cezaevinden ev hapsine alınmalı, AYM de başvurularını ivedilikle görüşmelidir” çağrısında bulundu.

Yorumlar (0)