Depremzede yurttaşlara gönderilen AFAD’ın kolisi Yanık’ın propaganda aracından çıktı

Depremzedeler için gönderilen AFAD kolileri, AKP’nin Osmaniye’den milletvekili adayı gösterdiği Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın propaganda aracından çıktı. Depremzede için hazırlanan kolilerin bu araçtan yurttaşlara dağıtıldığı iddia edildi.

GÜNDEM 26.04.2023, 11:47
Depremzede yurttaşlara gönderilen AFAD’ın kolisi Yanık’ın propaganda aracından çıktı

Cumhur İttifakı, seçim yarışında devlet imkânlarını kullanmaya devam ediyor.

AKP’nin Osmaniye için milletvekili adayı gösterdiği Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın propaganda aracında AFAD kolileri ortaya çıktı. Bakanlığın yanı sıra seçim çalışmalarını da yürüten Yanık için bazı araçlara propaganda amaçlı giydirme yapıldı. Kenti dolaşan söz konusu araçlardan AKP ve Yanık propagandası yapıldığı öğrenildi. 

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar'ın haberine göre, bölgedeki yurttaşlar, yardım kolilerinin Yanık’ın da fotoğrafının yer aldığı bu araçtan dağıtıldığını iddia etti.

AYNI SAATLERDE YURTTAŞTAN OY İSTEDİ

Bu görüntülerin ortaya çıktığı saatlerde Bakan Yanık ise meydanlarda şunları söylüyordu: “Türkiye olarak 85 milyon insanın kader birliği yaptığı, acıları ve mutlulukları paylaşan büyük bir aileyiz. Güçlü ve müreffeh bir Türkiye’nin mücadelesini milletçe hep beraber vereceğiz.”

Bakanların istifa etmeden milletvekili adayı olması tartışma yaratmıştı. Bakanlık binalarında AKP toplantıları peş peşe yapılmıştı.

YANIK'TAN AÇIKLAMA

Derya Yanık, söz konusu görüntülerle ilgili sosyal meday hesabından açıklama yaparak, "Bu görüntüler referans gösterilerek kamu kaynaklarını kullandığımız iddiası haksız ve mesnedsizdir" dedi.

Yanık'ın, Twitter'dan yaptığı açıklama şu şekilde:

"Sosyal medyada dün akşam itibarıyla paylaşıma sokulmasıyla haberdar olduğum görüntülerdeki durum bilgim ve kontrolüm dışında gerçekleşmiştir. Bu görüntüler referans gösterilerek kamu kaynaklarını kullandığımız iddiası haksız ve mesnedsizdir. 

Görüntülerin tarafımıza ulaşmasının hemen ardından konu araştırılmış ve AFAD’dan gıda desteği alan depremzede vatandaşların talebini karşılamak ve yardım amacıyla AFAD’dan alınan kolilerin araçla taşındığı bilgisi alınmıştır.

Konu tüm detaylarıyla ayrıca araştırılacaktır. Seçim sürecinin ilk dakikasından itibaren son derece açık ve şeffaf bir seçim yürütüyoruz. Bu türden olayları fırsat bilip kendilerine istismar malzemesi çıkartmaya çalışanlar da şunu iyi bilsin ki bugüne kadar bu necip milletin tek bir helal kuruşuna halel getirmedim, getirilmesine de müsaade etmem. Bunun tasdiki için beklemeniz gereken süre sadece 18 gündür."

Yorumlar (0)