CHP'li Levent Gök: 'Esas seçim şimdi başlıyor'

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) önünde açıklama yapan CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, yurt dışı seçmen sandıklarında açılan oyların son durumu hakkında bilgi verdi. "İşlenmeyen yüzde 2-2,5’luk bir dilim" kaldığını belirten Gök, açılan sandıklardaki son oy durumunu "Recep Tayyip Erdoğan yüzde 56-57, Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 40-42, Sinan Oğan’ın da yüzde 2" olarak açıkladı.

GÜNDEM 15.05.2023, 14:01
CHP'li Levent Gök: 'Esas seçim şimdi başlıyor'

Seçimin ikinci tura kalma olasılığının yüksek olduğunu belirten Gök, "Şimdi Türkiye tarihinde ilk defa ikinci turlu bir seçim yaşayacak. Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı olarak girdiği seçimde seçilememiştir. Genel başkanımız da ikinci tura kalmıştır. İkinci turda herkesin sorumluluk duygusu içerisinde bu seçimlerin ikinci turuna hazırlanması gerekiyor. Esas seçim şimdi başlıyor" diye konuştu.

Gök’ün açıklamaları şöyle:

“Az önce yurt dışı oyların sayımı ve dökümü için hakim ve YSK ile toplantı yaptık. Türkiye’deki diğer sonuçları hariç tutarak yurt dışı oylarının büyük bir kısmının sayımının tamamlandığını görüyoruz. Recep Tayyip Erdoğan yüzde 56-57, Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 40-42, Sinan Oğan’ın da yüzde 2 civarında oy aldığı görülüyor. Sandığa giren ama işlenmeyen yüzde 2-2,5’luk bir dilim var. Yaptığımız değerlendirmede bu dilimlerin aynı oranlarda adaylara yansıdığını düşündüğünüzde, diğer ülke toplamındaki sandık sonuçlarına eklendiğinde seçimin ikinci tura kalma olasılığının çok büyük oranda olacağını öngörüyoruz. Bu konuda değerli hakimlerimizin açıklamalarını beklemek gerekir.

Şimdi Türkiye tarihinde ilk defa ikinci turlu bir seçim yaşayacak. Recep Tayyip Erdoğan cumhurbaşkanı olarak girdiği seçimde seçilememiştir. Genel başkanımız da ikinci tura kalmıştır. İkinci turda herkesin sorumluluk duygusu içerisinde bu seçimlerin ikinci turuna hazırlanması gerekiyor. Esas seçim şimdi başlıyor.”

Yorumlar (0)