CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi, "TRT Erdoğan TV mi?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, TRT’nin seçim kanunlarını hiç saydığını aktararak, “Seçim kanunlarına göre basın kuruluşlarında açıklanan anketlerin künyesinin, anket yapılan kişi sayısının ve araştırmayı kimin finanse ettiğinin açıklamak zorunluluğu olduğu halde TRT Haber kanalında bunların hiç biri açıklanmadan Azerbaycan’da Erdoğan propagandası için yüzde 90 destek olduğunu aktarılıyor. Kanuna aykırı iş yapan TRT için hukuki süreci başlatacağız” diye konuştu.

GÜNDEM 06.05.2023, 09:54
CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi, "TRT Erdoğan TV mi?"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, TRT’nin tarafsızlık ilkelerini çiğnemekte çığır açmasını bir kez daha Meclis gündemine taşıdı ve konu hakkında hukuki süreci başlatacağını açıkladı. 

TRT ERDOĞAN TV Mİ?

CHP’li Akkuş İlgezdi, 1 Mayıs 2023 TRT Haber’de 17.30’da Azerbaycan’da Azerbaycan Sosyal Tahkikatlar Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Zahid Oruç’un canlı bağlantı ile yayına katıldığını belirterek, “Yapılan anketin kimlere yapıldığı, kaç kişiye yapıldığı gibi yasal zorunluluklar hiçe sayılarak, 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanununun Basın, iletişim araçları ve internette propaganda başlıklı Madde 55/B’ye göre televizyon ve yayın kuruluşlarında “Kamuoyu araştırmaları ve anketlerin yayınlanması sırasında, araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığının, denek sayısının, araştırmanın kim tarafından finanse edildiğinin açıklanması zorunludur” hükmü açıkça ihlal edilmiştir. TRT Erdoğan Tv olmak için yasalara aykırı yayın yapmaktadır” dedi. 

Akkuş İlgezdi, konu hakkında yaptığı yazılı açıklamada “TRT Azerbaycan’da kimlerle olduğu belli olamayan sözde bir anketi canlı yayında açıklayarak oy verme sürecine açıkça etki etmeye çalışıyor. TRT’nin Nisan Mayıs arası Erdoğan’a 32 Saat ayırırken, Kılıçdaroğlu’na 32 dakika ayırdığı CHP’li RTÜK Üyelerimiz tarafından açıklanmıştı. 2021 yılında TRT'nin CHP'nin grup toplantısına 10 dakika, AKP grup toplantısına 49, MHP'ye ise 40 dakika ayırmasını tespit ederek meclis gündemine taşımıştım. Sicili bozuk TRT Erdoğan TV olduğunu her geçen gün kanıtlıyor” dedi.

TRT’nin tarafsızlığı ihlali ile ilgili daha önce bir çok açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a

“Yurt dışında oy verme sureci devam ederken bu yönlendirme amaçlı haber ile canlı yayının hazırlanmasına ve yayımlanmasına kim izin vermiştir?

"Ankete göre" gibi muğlak bir ifadeyle verilen haberde, anket şirketinin adı, anketin künyesi, ankete katılan kişi sayısı neden yer almamıştır? 298 sayılı kanuna göre suç olan bu yayının sorumlusu kimdir?

Ankete katılanların Türk vatandaşları mı yoksa, Azerbaycan vatandaşları mıdır? Eğer Azerbaycan vatandaşları ise başka bir ülkenin seçimi hakkında neden görüşlerine başvurulup bu görüşler devletin kanalında yayımlanmıştır? 

Ankete katılanların diğer Cumhurbaşkanı adayları ile ilgili görüşleri niçin haberde yer almamıştır, yayına çıkan kişiye sorulmamıştır? 

TRT yurt dışında oy verme surecinin başladığı günden bu yana yaptığı yayınlarda neden sadece AK Parti'nin Almanya, Fransa ve İngiltere'de görevlendirdiği temsilcileri yayına çıkarmaktadır? Seçime tek parti mi katılmaktadır? Tek Cumhurbaşkanı adayı mı vardır?

Benzer anketler yapılıp Amerikalıların, Tanzanyalıların, Suriyelilerin, Japonların Türkiye'deki seçimlere ilişkin öngörüleri ve Erdoğan'a güçlü destekleri de TRT ekranlarına yansıtılacak mıdır?” sorularını yöneltti. 

Yorumlar (0)