CHP'Lİ ARSLAN: “ENERJİ ZAMLARI MİLLETİMİZİN BELİNİ BÜKÜYOR”

CHP PM Üyesi ve İzmir Milletvekili Ednan Arslan, enerjide bitmek tükenmek bilmeyen zamlara tepki gösterdi.

GÜNDEM 01.06.2022, 10:56
CHP'Lİ ARSLAN: “ENERJİ ZAMLARI MİLLETİMİZİN BELİNİ BÜKÜYOR”

Doğalgaz, akaryakıt ve elektrik kullanımlarına ilişkin gün aşırı uygulanan zamların kabul edilemez olduğunu vurgulayan Arslan, ‘AKP iktidarının enerji politikalarına bu milletin daha fazla tahammül etme gücü kalmamıştır. Bu politika sürdürülebilir değildir. Enerji sektöründe kamu payı mutlak suretle artırılmalıdır. Dünya bunu böyle yapıyor. Burada iktidarın enerji sektörünü özel şirketlere terk etmesinin tek bir amacı olabilir. O da topyekün toplumun çıkarlarını, huzur ve refahını düşünmek yerine, bir avuç insanın çıkarlarını, kazancını merkezine almış olmasıdır. Uygulanan bu zam politikaları milletimizin belini bükmektedir.’ Diye konuştu.

Vatandaşımızın içinde bulunduğu derin ekonomik krize çare üretmek yerine krizi derinleştiren AKP iktidarının, doğalgazda spot piyasa ısrarından, elektrikte de paçallı özel sektör ısrarından vazgeçmesi gerektiğini söyleyen Arslan sözlerini şöyle sürdürdü:

Son elektrik, doğalgaz ve akaryakıt zamları vatandaşımızın içinde bulunduğu ekonomik krizi daha da derinleştirmiştir. Çünkü enerjiye yapılan zam insanın ihtiyacı olan, iğneden ipliğe her şeye zam demektir. Bakınız, Elektrik Piyasa Tavan Fiyat tekliflerinin yılın ilk 2 çeyreğinde kwh başına 3.2 TL’ye artırılmasından sonra, daha 3. çeyrek güncellemesi yapılmadan, bugün elektriğe meskende % 15, sanayide % 25 zam yapıldı. Doğalgaza konutlarda % 30, sanayide % 40, elektrik üretimi için ise % 16 zam yapıldı. Bu enerjide kontrolünü yitirmiş, öngörüsüz ve spot piyasa ısrarında bulunan AKP politikalarının ve liyakatsiz, beceriksiz yönetiminin sonucudur. Piyasa takas fiyatları yükselirken, yaz aylarında yapılan bu zamlar elektrikte vatandaşımızı karanlıkta bırakmak, doğalgazdan mahrum etmektir. Günün sonunda AKP DEMEK ZAM DEMEKTİR. Ve bu artık daha fazla kabul edilemez. Toplumun refahı, huzur ve mutluluğu için seçim kaçınılmazdır. İktidarı sandığa davet ediyoruz.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?