Avukatlar, Can Atalay için İstanbul Adliyesi'nde dün başlattıkları oturma eylemine devam ediyor

Avukatlar, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM), "hak ihlali" kararına rağmen cezaevindeki Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili, meslektaşları Can Atalay'ın serbest bırakılmamasını protesto için dün İstanbul Adalet Sarayı'ndaki Themis Heykelleri'nin önünde başlattıkları oturma eylemine bugün de devam ediyor.

GÜNDEM 27.10.2023, 13:56
Avukatlar, Can Atalay için İstanbul Adliyesi'nde dün başlattıkları oturma eylemine devam ediyor

AYM, son seçimlerde TİP'ten Hatay Milletvekili seçilen cezaevindeki Can Atalay'ın “seçilme hakkı” ve “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” yönlerinden hak ihlali olduğuna hükmetti. AYM’nin 25 Ekim'de 5'e karşı 9 oyla aldığı "hak ihlali" kararı aynı gün 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaştı. Gerekçeli karar da bugünkü Resmi Gazete'de yayınlandı. Avukatlar, hala serbest blırakılmayan meslektaşları Can Atalay için dün İstanbul Adliyesi'nde bulunan Themis Heykeli önündeki merdivenlerde başlattıkları oturma eylemini bugün de sürdürüyor.

NE OLMUŞTU?

Gezi Davası tutuklusu Can Atalay TİP’ten Hatay Milletvekili seçilmesinin ardından “milletvekili seçilmesi nedeniyle hakkındaki yargılamanın durması ve tahliye edilmesi” talebi Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nce reddedilmişti.

Bunun üzerine Atalay’ın avukatları yargılamada durma kararı verilmesi ve tahliye talebinin reddedilmesi nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmuştu.

Bu arada, Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı davasında Can Atalay’a verilen 18 yıl hapis cezasını onamıştı. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 12 Ekim’de başvurunun görüşülmesini, bir üyenin dosyaya hazırlanamadığını belirtmesi üzerine ertelemişti.

Anayasa Mahkemesi, 25 Ekim'de yaptığı toplantıda ise oy çokluğuyla Can Atalay'ın “seçilme hakkı” ve “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” yönlerinden hak ihlali olduğuna hükmetmişti.

Yorumlar (0)