banner342

AKP'li belediyelerde usulsüzlükler Sayıştay raporlarına yansıdı!

Sayıştayın 2019 raporuna göre Üsküdar, Fatih, Sakarya ve Ordu belediyelerinde çok sayıda usulsüzlük belirlendi.

AKP'li  belediyelerde usulsüzlükler Sayıştay raporlarına yansıdı!

Sayıştayın 2019 yılı denetim raporlarında belediyelerdeki çok sayıda usulsüzlük de yer aldı.

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, Üsküdar, Fatih, Sakarya ve Ordu belediyelerinden raporlara yansıyanlar bunlardan bazıları. Üsküdar Belediyesinin özel hallerde kullanılan pazarlık usulüyle 72 ihale yaptığı, bu ihalelerin toplam sözleşme bedelinin 162 milyon 352 bin 569 lira olduğu tespit edildi. Ordu Büyükşehir Belediyesi aynı alımları bölerek ihale etti. Fatih Belediyesinde özel kalem müdürlüğü kadrosu sınavsız geçişin bir yolu olarak kullanıldı.

ORDU BELEDİYESİNDE BÖLÜNMÜŞ İHALELER
Ordu Büyükşehir Belediyesi 2019 Sayıştay Denetim raporunda, aynı tarihte, aynı müdürlük tarafından, aynı mahiyette ve aynı yükleniciden yapılan birçok alımın Kamu İhale Kanunu’nda belirtilen ihale usulleri ile alınması gerekirken kısımlara bölünerek yine aynı kanunda özel alım usulü olarak belirtilen doğrudan temin usulü ile gerçekleştirildiği vurgulandı.

Rapora göre 2019 yılı içerisinde bazı çiçek ve bitki mal alımları da ihalesiz temin edildi. Belediye, Özel Kalem Müdürlüğünü de memuriyete sınavsız giriş aracı olarak kullandı.

ÜSKÜDAR BELEDİYESİ ÖZEL HALLERDE KULLANILACAK PAZARLIK USULÜNÜ YAYGIN ŞEKİLDE KULLANMIŞ
2019 Sayıştay Denetim Raporu’nda Üsküdar Belediyesinin mal ve hizmet alımlarında “pazarlık ihale usulü”nü yaygın şekilde kullandığı belirlendi.  Pazarlık ihale usulünün sadece doğal afet, salgın hastalıklar gibi özel haller durumunda kullanıldığına dikkat çeken Sayıştay “bunun belediyede genel bir uygulama haline getirilmesini kanuna aykırı” buldu.


FATİH'TE HAKSIZ KADROLAŞMA
Sayıştaş raporunda İstanbul Fatih Belediyesi, özel kalem müdürlüğü kadrosunun sınavsız geçişin bir yolu olarak kullandığı anlatıldı. Ayrıca raporda Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ile Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne yönetmelikte öngörülen sınav şartı ile öğrenim durumunu sağlamayan personel atandığı tespit edildi. Belediyede programcı kadrosunda sözleşmeli çalışan iki personelin asgari yabancı dil şartını sağlamadığı ifade edilen raporda belediye tarafından Zabıta Müdürlüğüne de öngörülen sınav şartını sağlamayan personel atandığı tespit edildi.

SAKARYASPORDAN STADYUM KİRASI ALINMAMIŞ
Sakarya Büyükşehir Belediyesi 2019 Sayıştay Denetim Raporu’nda belediyeye ait Yeni Sakraya Stadyumu’nu sportif faaliyetlerde kullanılmak üzere Sakaryaspor Tesis İşletmeleri Şirketi’ne 11 aylığına 325 bin TL+KDV’ye kiraladığı ancak kiranın ödenmediği tespit edildi. Belediyenin elektrik, doğalgaz, su, temizlik ve çim bakımı masraflarını da üstlendiği belirlendi. Sayıştay kiranın tahsil edilmesini istedi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER