CHP'li Yüksel Özkan:Üniversiteler Katma Değer Yaratmalı

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Prof.Dr.Yüksel Özkan, üniversitelerin akademik, arge ve bilimsel çalışmalarda dünya üniversitelerinden çok geride olmasının sebeplerinin araştırılması amacıyla Meclis Araştırması verdi.

EĞİTİM 25.03.2022, 11:28 25.03.2022, 11:31
CHP'li Yüksel Özkan:Üniversiteler Katma Değer Yaratmalı

Cumhuriyet Halk Partisi Bursa Milletvekili Prof.Dr.Yüksel Özkan, "Türkiye’deki üniversitelerin  akademik olarak dünya sıralamasının altında kalması, bilimsel yayınların uluslararası alanda etki değerlerinin düşüklüğü, öğrenci ve akademisyenlerin üniversitelerden memnuniyetlerinin azalması" nedenlerinin tespiti ve çözüm yollarının araştırılması amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne Meclis Araştırma önergesi vermiştir.


Üniversitelerimiz Dünya Standartlarının Altında
Milletvekili Yüksel Özkan, konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamasında şunları söyledi; 
2021 yılı sonunda yapılan uluslararası araştırmaya göre, akademik performans açısından  üniversitelerimizin dünya standartlarının altında kaldığı görülmektedir diyen Özkan, söz konusu araştırmada dünyadaki üniversiteler akademik performanslarına göre sıralanırken, ürettikleri ve uluslararası dergilerde yayımlanmış bilimsel yayınları ile bu yayımların etki değerlerinin göz önüne alındığına değindi. Türkiye’de yıllık ortalama 35 bin adet bilimsel makale yayımlandığı ve geçtiğimiz yıl bu makalelerin sadece yüzde 21’inin etki değeri yüksek dergilerde  yer aldığı düşünüldüğünde durumun daha net açıklandığını, sözlerine ekledi.


Üniversiteler Katma Değer Yaratmalı
Ülkemizdeki üniversitelerin komşu ve diğer ülkelerdeki öğrenciler tarafından tercihinde bu sıralamanın önemli bir etken olduğunu belirten Milletvekili Yüksel Özkan, ayrıca üniversitelerin değerinin, araştırma-geliştirme(ARGE) faaliyetleri ve patent-faydalı model başvuruları ile ülke ekonomisine katma değer sağlamasıyla da ölçülmekte olduğunun altını çizerek, üniversitelerin ülkemizde yapmış oldukları patent-faydalı model başvurularının da yalnızca %23'ünün değerli bulunduğuna dikkat çekti.  


Patent-Faydalı Model Başvurularının Sadece %4'ü Üniversitelerin
Türkiye'de 2005-2021 yılları arasında yapılan toplam patent-faydalı model başvurularının yalnızca %4'ünün üniversitelerimize ait olduğunu dile getiren Özkan, dünyadaki patent başvuru sıralamasında Çin, Amerika, Avrupa Ülkeleri, Japonya ve Kore'nin açık ara önde olduğunu belirtti.  


Son olarak, günümüzde plansız olarak açılan ve öğrencisi dahi olmayan yüksek öğretim kurumlarının, üniversitelere ayrılan kısıtlı bütçeleri daha da düşürmekte olduğunu ve üniversitelerin bilimsel araştırmalara bu kısıtlı bütçelerinden pay ayırmalarının mümkün olamayacağını sözlerine ekledi.  

Yorumlar (0)