banner342

110 çiftçi boğazı kesilerek katledildi

Boko Haram'ın Borno eyaletinde yaptığı katliamda 110 çiftçi boğazı kesilerek öldürüldü, çok sayıda kadın da kaçırıldı.

110 çiftçi boğazı kesilerek katledildi

Birleşmiş Milletler (BM), Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Borno eyaletinde Boko Haram'ın düzenlediği saldırıda 110 çiftçinin hayatını kaybettiğini ve çok sayıda kişinin yaralandığını bildirdi.

BM İnsani Yardım Nijerya Koordinatörü Edward Kallon, basın mensuplara yaptığı açıklamada, Boko Haram'ın eyalete bağlı Garin Kwashebe köyünde pirinç tarlasında çalışan çiftçilere dün saldırı düzenlediğini belirtti.

ÇOK SAYIDA KADIN KAÇIRILDI

AA'da yer alan habere göre; Saldırıda 110 kişinin yaşamını yitirdiğini, çok sayıda kişinin yaralandığını kaydeden Kallon, "Bu saldırı çok korkunç. Bu acımasız saldırıda hayatını kaybeden sivillerin ailelerine içten başsağlığı diliyorum. Saldırıda yaralılara acil şifa diliyorum" ifadelerini kullandı. Saldırıda çok sayıda kadının da kaçırıldığını ifade eden Kallon, hükümetin kaçırılanları bulmak için harekete geçmesi çağrısında buldu.

Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari ise saldırıyı kınayarak, "Bu anlamsız cinayetlerle tüm ülke yaralandı" dedi.

Öte yandan ulusal basında çıkan haberlerde saldırıda 44 kişinin yaşamını yitirdiği öne sürülmüştü.

Nijerya'da 2000'li yılların başından bu yana varlık gösteren Boko Haram'ın 2009'dan beri düzenlediği katliamlarda 20 binden fazla kişi öldü.

Örgüt, 2015'ten bu yana ülkenin sınır komşuları Kamerun, Çad ve Nijer'de de saldırılar gerçekleştirdi. Örgütün Çad Gölü Havzası'ndaki saldırılarında en az 2 bin kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 3 milyon kişi yerinden oldu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER