CHP Bornova Adayı Ömer Eşki, sağlıklı nesiller için tarıma ve spora destek vereceklerini söyledi

YEREL 29.03.2024, 11:55 31.03.2024, 16:30
CHP Bornova Adayı Ömer Eşki, sağlıklı nesiller için tarıma ve spora destek vereceklerini söyledi

CHP Bornova Belediye Başkan Adayı Ömer Eşki, göreve gelmeleriyle birlikte Bornova’da hemen her alanda büyük bir değişimin başlayacağını söyledi. Sağlıklı ve güçlü nesiller için spora ve sağlıklı gıdaya erişim konusuna özel önem vereceklerini ifade eden Ömer Eşki, “Gençlerimiz, çocuklarımız hepimizin umudu. Bu umudu canlı tutmak için spora ve sağlıklı gıdaya erişimi çok önemli buluyoruz. Bu konuları sürekli gündemde tutmak ve Bornovalıyı da katılımcı demokrasiyi sürecine dahil etmek amacıyla yeniden açacağımız Kent Konseyinin yanı sıra Gençlik Meclisi, Ekoloji Meclisi ve Tarım Meclisi de kurulacak” dedi.

Bornova’nın Türkiye’de ilk futbolun oynandığı, ilk tenis kortlarının kurulduğu kent olduğunu hatırlatan Başkan Adayı Eşki, “Bugün de güçlü spor takımlarıyla öne çıkan Bornova’da istisnasız herkesin spora erişimi olmasını hedefliyoruz. Herkesin yaşına, istek ve ihtiyaçlarına uygun spor imkanı olacak. Bu çerçevede tesisleşme hamlesini başlatacağız. Bir yandan mevcut tesislerinin bakımı tamamlayarak verimli kullanılmalarını sağlarken, diğer yandan da yeni tesisler açacağız. Karaçam Çocuk Köyü ve Pınarbaşı Spor Yerleşkesi bunlardan bazıları. Tesis sayısını arttırırken dış mahallelere de ağırlık vereceğiz ki herkesin merkeze gelmek zorunda kalmadan, kendi mahallesinde de sporunu yapabilsin. Belediye bünyesinde Sportif Yetenek, Ölçüm ve Performans Test Merkezi kuracağız, gençlerimiz çocuklarımız yeteneklerine göre spora yönlendirilecekler. Birbirinden güzel köylerimiz var, buralara bisiklet güzergahları oluşturacağız. Büyük Atatürk’ün ‘Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur’ sözünün hafızalardan çıkmaması için her yıl Spor Oyunları Haftası düzenleyeceğiz” diye konuştu.

Tarıma tam destek

Tarımın stratejik sektörler arasında yer aldığını öne süren Ömer Eşki, “Tarımsal üretimde hacim kadar yapılan üretimin kalitesi ve sağlıklı ürünler olması da çok önemli. Bu alanda farkındalığı geliştirmek amacıyla Kent Bostanları kurulacak, kent içinde de tarımsal üretim desteklenecek. Çocuklarımız tarımsal üretimin nasıl olduğunu görecek, sevdikleri, yedikleri meyve ve sebzenin nasıl yetiştiğine tanık olacaklar. Tohum bankası kurulacak, ata tohumları takas şenlikleriyle desteklenecek. Belediye olarak kompost gübre üreteceğiz. Bu üretim hem belediyenin park ve bahçelerinde kullanılacak hem de tarımsal üretim yapanlara gübre desteği verilecek. Tarımsal ürünler hem mağazalarda hem de internet ortamında pazarlanacak. Belediye tarımsal üretime alım garantisi verecek. Altındağ, Yeşilçam ve Yeşilova’ya da yeni kapalı pazaryerleri yapılacak” dedi.

Bornova’da katılımcı yönetim devri

Toplumun her kesimiyle sürekli temas içinde olmayı hedeflediklerini söyleyen Eşki, “Ancak bu fikir alışverişini daha kurumsal bir zeminde de yürütmeye ihtiyaç var. Katılımcı yönetim, demokrasinin gereğidir. Bizler bir ülkede demokrasi artarsa refah artacağına, adil bölüşümün gerçekleşeceğine inanıyoruz. Güçlü Bornova, güçlü STK’ları ve kent konseyiyle, mahalle meclisleriyle örgütlü bir toplumu inşa edeceğiz. Bu kapsamda Kent konseyi yanı sıra Çocuk Meclisi, Kadın Meclisi, Engelli Meclisi, Gençlik Meclisi, Ekoloji Meclisi, Emek ve Emekli Meclisi, Tarım Meclisi, Sanayi Meclisi ve Muhtarlar ve Azalar Meclisi gibi yapılar da oluşturularak kentin nabzını her an hissedeceğiz” diye konuştu.

Yorumlar (0)