Dünyanın en obez ülkeleri belli oldu! Türkiye'de listede...

Our World in Data'nın yaptığı çalışmaya göre, dünya üzerindeki en şişman ve sağlıksız ülkeler belli oldu.

YAŞAM 23.01.2023, 15:27
Dünyanın en obez ülkeleri belli oldu! Türkiye'de listede...

Fazla şişman olmanın getirdiği bir hastalık olan obezite, dünya genelinde önlenebilir ölümler içinde ikinci sırada gelirken dünyadaki en şişman ve sağlıksız milletleri sıralayan Our World in Data’nın verileri, 2016 senesinde dünyanın dört bir yanındaki 195 ülkeden alınan sayıların derlemesiyle elde edildi.


Veriler dünyadaki yetişkinlerin üçte birinden fazlasının veya yüzde 39’unun aşırı şişman veya obez bulunduğunu gösterdi. Rakamlara bakılırsa İngilizlerin kabaca yüzde 64’ü ve Amerikalıların yüzde 68’i de şişman.


Sözcü'nün Daily Mail'den aktardığına göre ek olarak, dünya genelinde 18 yaş ve üzerindeki yetişkinlerin yüzde 13’ünün 2016 yılında obez olduğu kaydedildi.


Türkiye’nin obezite oranı da 2016 yılında yüzde 66.80 olarak açıklandı, bu rakam 1975 yılında yüzde 34.50 idi.


Listeye gore, Pasifik adası Nauru, yüzde 88.5 oranında fazla kilolu yada obez olarak listenin başında yer aldı. Dünyanın en zayıf ülkesi de yüzde 18.3 oranla Vietnam oldu.


Dünyanın en şişman on ülkesinin tamamı Pasifik’te bulunurken ikinci olan Palau’yu (yüzde 85.1) sırası ile yüzde 84.7, yüzde 83.5 ve yüzde 81.9 oranlarıyla Cook Adaları, Marshall Adaları ve Tuvalu izledi.


İlk 10’da listenin devamında ise Niue, Kiribati, Tonga, Samoa, Micronesia ülkeleri yer aldı.


Pasifik haricinde, Kuveyt yüzde 73,4’lük bir oranla on birinci sıraya yerleşti. 195 ülkenin yer aldığı tabloda ABD 15., Avustralya 25. Ve İngiltere 30. Sırada yer aldı.


Obezite; kalp hastalığı, inme, diyabet ve çeşitli kanser türleri dahil olmak üzere dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden bazıları için önemli bir risk faktörüdür. Obezite ile bağlantılı olan tip 2 diyabet; kalp hastalığı, görme kaybı ve böbrek sorunları şeklinde komplikasyonlara da yol açabilir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.