Can Gürzap hayatını kaybetti

Kurtlar Vadisi, Bir Avuç Deniz, Aşk Beklemez ve Medcezir gibi yapımlarla daha geniş kitlelerce de tanınan sinema, tiyatro, dizi oyuncusu, yazar ve eğitmen Can Gürzap, 79 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

YAŞAM 01.12.2023, 19:01
Can Gürzap hayatını kaybetti

Can Gürzap kimdir?

İlk tiyatro eğitimini, kendisi gibi sanatçı olan babası Reşit Gürzap'tan alan sanatçı, 1962'de Kadıköy Maarif Kolejini tamamladıktan sonra Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünü bitirdi ve Londra'da Central School of Speech and Drama'da eğitim gördü. Ankara Devlet Tiyatrosu'nda yönetmen ve oyuncu olarak görev yaptı. Konservatuvarda öğretmen olarak derslere girdi. TRT'de radyoya birçok radyo tiyatrosu hazırladı. 1971 yılında Arsen Gürzap ile evlendi. 1978'de İstanbul Devlet Tiyatrosu kurucu müdürü oldu. Çevirmenlik ve senaryo yazarlığı da (Yorgun Savaşçı-1993) yapan sanatçı, kurucusu olduğu Dialog sunuculuk ve dil okulunda görev yapıyor, sinema ve dizi filmlerde rol alıyordu.

Sanatçı, 2004 yılında Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği tarafından Kristal Martı ödülüne layık bulunmuştur. Can Gürzap ayrıca League of Legends isimli oyunda Azir isimli karakteri seslendirdi.

Yorumlar (0)