OYA ERSOY: EK BÜTÇE HALK İÇİN DEĞİL, SARAY İÇİN YAPILMAKTADIR!

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

Vekil Haberleri 22.06.2022, 13:07
OYA ERSOY: EK BÜTÇE HALK İÇİN DEĞİL, SARAY İÇİN YAPILMAKTADIR!

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu: Ek bütçe de halk için ne kadar pay ayırdınız?

Ek bütçe gelecekte daha fazla hayat pahalılığı daha fazla zam demek!

Son günlerde artan fiyat artışları ve üst üste gelen zamlar ile halkın yoksullaştığına dikkat çeken Ersoy, çıkarılan bu ek bütçe ile de halkın iyice yoksullaşacağını söyledi. Vergi gelirlerinde ki artış ile ek bütçenin karşılanması demek zam üstüne zam demektir diyen Ersoy:” Sarayın ve sermeyenin çıkarına yönelik bir bütçe daha yapılmıştır” dedi.

Hazine 6 ayda eridiyse halk ne yapsın!

Ersoy:” Ocak ayında verilen bütçe altı ayda eridi, enflasyonun yüksek çıkması gerekçe gösterilerek ek bütçeye başvuran iktidar halka hiç dönüp bakıyor mu? Bugün patatesin kilosu 13 TL olmuş sütün litresi 15 TL olmuş, yumurtanın kolisi 50 TL peki halkın bir ek bütçesi var mıdır? İktidar emeklinin, memurun, işçinin cebine girmeyen zammın vergisi ile ek bütçe çıkartma peşindedir” dedi.

Enflasyon karşısında saray idare edemiyorsa halk ne yapsın diyen Ersoy:” baştan beridir halkın yararına yapılmayan bütçenin sonuçlarıdır bunlar” dedi.

Benzin, doğalgaz, alkol ve tütün ürünlerinin fiyatları daha da artacak!

Ersoy:” Ek bütçede petrol ve doğalgaz ürünlerinden 47 milyar 207 milyon 952 bin TL ek vergi geliri elde edileceği öngörülmektedir. Motorlu taşıt araçları için tahsil edilen ÖTV gelirinin 70 milyar 285 milyon 902 bin TL artacağı tahmin edilmiştir. Alkollü içkilerden alınacak ÖTV’nin 11 milyar 845 milyon 646 bin TL, tütün mamullerinden alınacak ÖTV’nin ise 16 milyar 974 milyon 821 bin TL artacağına ilişkin hesap ek bütçe teklifinde yer almaktadır. Bu şunu gösteriyor bu kalemlerin fiyatlarında ciddi oranda bir artış yaşanacak” dedi.

20 yıllık AK Parti iktidarı döneminde ilk kez ek bütçeye başvurulmuş olması ekonomide yüksek enflasyon ve ekonomik krizin yönetilemediğinin bir sonucudur!

Son olarak Ersoy: “Ek bütçe teklifinde yer alan vergi gelirleri kaleminde petrol ürünleri üzerinden alınan vergiler ile ÖTV kaleminin yüksekliği dikkat çekmektedir. Cumhurbaşkanlığı ek bütçe hazırlarken, alkol ve tütün ürünlerinden almış olduğu vergilerin payını artırıp bu gelirler ile Diyanet İşleri Başkanlığı başta olmak üzere birtakım vakıfların ödenek kalemlerini artırdığı dikkat çekmektedir” dedi.


 


 

Bu bağlamda;

1. Ek bütçe ile Mevduat ve Katılım hesapları kur korumalı (KKM) hesaplara 40 milyar Türk lirası ayrılmaktadır. Bu durumda ek bütçe de elde edilecek vergi gelirleri ile yani halkın parası ile mevduat sahiplerinin ödemesi mi yapılacaktır?

2. Ek bütçe kanun teklifine göre öngörülen vergi geliri artışı 1 trilyon 83 milyar 597 milyon

Liradır. Yüksek enflasyon ve vergi karşısında yoksullaşan halk bu durumda daha da yoksullaşmayacak mıdır?

3. Ek bütçe de öngörülen vergi gelirlerinin elde edilmesi için yeni vergi artışları ve zamlar yapılmayacak mıdır?

4. Ek bütçenin nedeni yanlış ekonomi politikası, düşük faiz, yüksek döviz kurları, benzin, elektrik, doğalgaz fiyatlarındaki artışlar olarak ele alınıp enflasyonun sonuçları ile değil, nedenleri ile mücadele etmek için herhangi bir politikanız var mıdır?

5. Fiyatların artışı ile beraber halkın gelirinde ciddi anlamda bir azalma yaşanmaktadır. Sunulan ek bütçede vergi gelirlerinde bir artış hesaplanırken, emeklinin, memurun, işçinin gelirinde bir artış olmaksızın vergi alınması yoksul olanı daha da yoksullaştırmayacak mıdır?

6. Ek bütçeye başvurma nedenleri arasında yolcu garantili köprü geçişleri, hasta garantili şehir hastaneleri, araç geçişli çift yol projelerinden doğan zararların payı ne kadardır? Şirketlere ortaya çıkan zarar karşılığında, 2022 bütçesinden ne kadar ödeme yapılmıştır?

7. Ek bütçeden halk için ne kadar harcama yapılacaktır?

8. 2022 Merkezi Yönetim Bütçesinden en fazla payı almasının yanı sıra bağış gelirleri de elde eden Diyanet İşleri Başkanlığı, çıkarılacak olan ek bütçeden bütçesine 554 milyon 13 bin TL ödenek konulmasının nedeni nedir?

Yorumlar (0)