Mehmet Güzemansur: Devreden KDV, tamamlayıcı para ile çözülmeli

banner598

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Türkiye’nin en önemli finans sorunlarından biri haline gelen devreden KDV sorununun kurulacak bir tamamlayıcı para sistemiyle çözülebileceğini söyledi.

Vekil Haberleri 17.07.2020, 11:48
Mehmet Güzemansur:  Devreden KDV, tamamlayıcı para ile çözülmeli

CHP’li Güzelmansur, devreden KDV sorununun kurulacak bir tamamlayıcı para sistemiyle çözülebileceğini dile getirdi.

Firmaların toplam devreden KDV alacak miktarının 200 milyarı aştığını vurgulayan CHP’li Güzelmansur “Yıllardır uygulanan ve üretimi öncelemeyen yanlış ekonomi politikaları, 2018 Ağustos kur krizi ve son olarak da pandemi süreci reel sektörü çok ciddi bir likidite krizine sürükledi. Reel sektörde borç çevrimi imkânsız hale geldi. Bu durum da ekonomi çarklarının dönmesini engelliyor. Hem reel sektör borç çevrimini hem de ekonomi çarklarını döndürme noktasında devreden KDV alacakları sorununun çözülmesi önemlidir” dedi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle 200 milyarı aşan devreden KDV alacağının ödenmesinin imkânsız olduğunu vurgulayan Güzelmansur şunları söyledi: “Devletin kasasında para kalmadığı ve kamu borçlarının zirve yaptığı bu dönemde devreden KDV sorunu İskandinavların ‘çember takas modeli’ ile çözülebilir. Buna göre Devlet çıkaracağı bir tamamlayıcı parayı alacakları KDV miktarında firmaların hesaplarına elektronik olarak gönderecek. Belirlenen vade boyunca firmalar bu parayla mal ve hizmet alımlarını gerçekleştirecek, borçlarını ödeyecek. Ve vade sonunda da bu para yine devlete olan borçları ödemekte kullanılacak. Yani devlete geri dönecek. Ekonomik krizlerde likidite kıtlığını aşmak ve ekonominin çarklarını döndürmek için kullanılan bu model Uruguay C3 ve İsviçre WIR tamamlayıcı para sistemlerinin de temelini oluşturur. Biz de içinde bulunduğumuz kriz ortamında 200 milyarı aşkın alacağı olmasına rağmen likidite krizi içinde olan reel sektörün bu krizini aşmak ve ekonomiyi hareketlendirmek için bu modeli hayata geçirmeliyiz.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Kim Olmalı?