Kocaeli’nin trafik sorunu Meclis'te

YSP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu Kocaeli’nin bitmek bilmeyen trafik sorununu meclis gündemine taşıdı. Her gün Kocaeli’deki yerel gazetelerde onlarca kaza haberiyle karşılaştığını söyleyen Gergerlioğlu, Kocaeli trafiğine acil önlemler alınması gerektiğini söyledi.

Vekil Haberleri 10.09.2023, 12:35
Kocaeli’nin trafik sorunu Meclis'te

YSP Kocaeli Milletvekili Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Abdulkadir Uraloğlu tarafından cevaplandırılmasını istediği soru önergesi şöyle;

Basında yer alan bilgide :“Kocaeli büyük ama merkezi küçük bir şehir. Mutlaka her metropolün çevresinden merkezine doğru sabahları yoğunluk vardır, bu da trafik demektir ama Kocaeli’deki iki merkeze İzmit ve Gebze’ye trafik yükü sayılı noktadan geliyor. Bu da ağır olan trafik yükünü iyice ağırlaştırıyor. Derince liman ışıklarından İzmit şehir merkezine kadar süren trafik çilesi sabahlarımızın vazgeçilmezi haline geldi. Yeşilova otagar kavşağı da öyle… Sabah ve akşam saatlerinde tıkanma noktasına gelen bu mevkiler için ilk başlarda pandemi sebebiyle toplu taşımayı kullanmayan insanların özel araçlarıyla trafiğe çıkması gerekçe gösterildi. Pandeminin geride kalmasıyla sorunun bu olmadığı anlaşıldı. Kocaeli’de özellikle Gebze ve İzmit’te yaşanan trafik sorunlarına acil çözüm bulunmalı.” ifadeleri yer almıştır.

Bu bağlamda;

1- Yukarıda bahsi geçen iddialar doğru mudur?

2- Kocaeli’de Gebze ve İzmit bölgesinde yaşanan yoğun trafiğin sebebi nedir? Bu trafiğe çözüm olarak ne yapmayı düşünüyorsunuz?

3- Kocaeli’de yaşanan yoğun trafik akışı sebebiyle her gün yaşanan onlarca trafik kazasını önlemek için önerileriniz nelerdir?

4- Kocaeli’de trafiğe kayıtlı bulunan kaç adet araç bulunuyor?

Yorumlar (0)