İYİ Partili Fahrettin Yokuş memurlar bunun hesabını verecek

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, AKP hükümetinin sendikalar üzerinden memurlar arasında ayrım yaptığını belirterek, “Yan yana çalışan memurlar arasına fitne sokuyorsunuz. Bunun memurlara hiçbir faydası yok. AKP hükümeti Memur-Sen'in yöneticilerinin daha fazla para kazanması için bu yola düştü. Seçimlerde memurlar bunun hesabını soracak” ded

Vekil Haberleri 23.12.2022, 16:19
İYİ Partili Fahrettin Yokuş memurlar bunun hesabını verecek

381 sıra sayılı kanun teklifi üzerine İYİ Parti adına Türkiye Büyük Millet Meclisinde söz alan İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş şuanda Türkiye'de 2 milyon 747 bin kamu görevlisi olduğunu bunların 1 milyon 995 bininin sendika üyesi olduğunu söyledi.


Toplu sözleşme masasında ise 1 milyon 54 bin üyeye sahip sendika mutabakat yapıp, imza attığını bu imza karşılığı da 2 milyon 747 bin memurun bundan faydalandığını aktaran Yokuş, “Grup Başkan Vekili Mustafa Elitaş Bey yerinde yoklar, keşke olsaydı, ona hitaben söyleyecektim. O burada söylemişti ki, ‘Efendim, işçi sendikalarında da memur sendikaları gibi toplu sözleşme yapıldığı zaman sadece onların mensupları faydalanır.’ Bu yanlış bilgiyi burada düzelteyim, böyle bir şey yok çünkü işçi sendikaları mevzuatı farklı, memur sendikaları mevzuatı farklıdır. Daha önemlisi, 4688 sayılı Yasa'nın yani memurlarla ilgili yasanın 28'inci maddesi ‘Toplu sözleşme ikramiyesi hariç olmak üzere toplu sözleşme hükümlerinin uygulanmasında sendika üyesi olan ve sendika üyesi olmayan kamu görevlileri arasında ayrım yapılamaz.’ diyor. Bunun anlamı ne? ‘Sendika teşvik primi, üç ayda bir verilen prim- bütün sendika üyelerine verilir.’ diyor. Neden? Çünkü bütün sendika üyeleri aidat öder, bedel öder. Onun için, getirilen düzenleme bu kanunun 28'inci maddesine maalesef aykırı.” diye konuştu.


UCUBE DÜZENLEMEYİ AK PARTİ GETİRDİ
Bu teklifi sendikacılığı güçlendirmediğini sendikaları azalttığını vurgulayan Yokuş, “ İktidarın yıllarca besleyip büyüttüğü, semiz hâle getirdiği, hormonlu hâle de getirdiği yetkili konfederasyona diğer sendika üyelerinin devşirilmesini, yönlendirilmesini sağlıyor. Keşke bu kanun teklifinin gerekçesinde "Bu düzenlemeyle iktidara geldiğimiz günden beri besleyip büyüttüğümüz, arka bahçemiz olan malum sendikayı daha da semiz bir hâle getirmek için bu düzenlemeyi getirdik." deseydiniz vallahi doğru bir ifade kullanmış olurdunuz. Şimdi, işçi sendikaları toplu sözleşme yapar, grev hakkı vardır, bağımsız hakem kuruluna gider; memur sendikaları ise toplu sözleşme yapar, grev hakkı yoktur, Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna gider, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu da taraflıdır yani 6'ya 5 devlet ağırlıklıdır. Sendika uzlaşmadığı zaman, memur sendikası Hakem Kuruluna gittiği zaman sonuç değişmez çünkü bu ucube düzenlemeyi AK Parti iktidarı getirdi, Kamu Görevlileri Hakem Kurulunu maalesef ne yaptı? 6'ya 5 devlet ağırlıklı hâle getirdi.” şeklinde konuştu.


Yokuş, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
“Üç ayda verilen sendika teşvik primi ya da ikramiyesi, toplu sözleşme ikramiyesi aynı aidatı ödeyen memurlar arasında ayrı ayrı değerlendiriliyor. Şimdi, bu adaletsizliği getirirken maalesef kanunları, hukuku, Anayasa'yı, ILO sözleşmelerini, hepsini çiğniyorsunuz. Bunları anladık, burada niye kamuoyunu yanıltan, vatandaşı yanıltan ifadeler kullanıyorsunuz? Bu ucube düzenlemenin savunulacak hiçbir yönü yoktur, buradan tekrar ediyorum, vallahi size de hiçbir faydası yoktur. Hangi sendikaya üye olursa olsun, hatta hiçbir sendikaya üye olmayan memurlar bu düzenlemenizden dolayı size öfkelidir çünkü bir memur böyle bir adaletsizliği içine sindiremez. Yani a, b, c, d sendikasına herkes aidat ödüyor, bedel ödüyor ama siz diyorsunuz ki, ‘Bizim yandaş konfederasyonumuza aidat ödeyenler kıymetli, öbürleri kıymetsiz; onların bir kıymetiharbiyesi yok.’ ve ayrım yapıyorsunuz, yan yana çalışan iki memur arasında ayrım yapıyorsunuz, yan yana çalışan memurlar arasına fitne sokuyorsunuz. Ya, bunu niye yapıyorsunuz? Ve bunu şunun için yaptınız. Bunun memurlara hiçbir faydası yok. Ama aldatıldınız, kandırıldınız, samimi söylüyorum aldatıldınız; çünkü bir avuç sendika ağası, besleme sendika yöneticiniz, Memur-Sen'in yöneticileri, daha fazla para kazansın, palazlansın diye sizi kandırdı ve siz de maalesef buna düştünüz. Hayırlı olsun. Çünkü seçimlerde memurlar bunun hesabını sizden vallahi de billahi de soracak, hiç merak etmeyin. “


MEMURLAR EK ZAM BEKLİYOR
Memurların ek zam beklediğinin altını çizen Yokuş, “Memurlar ocak ayında sadece yüzde 8 zam alacak, enflasyon farkını alacak. Yahu, memurlara enflasyon kadar zam veriyorsunuz, o da resmî enflasyon, refah payı yok ama memurun, işçinin vergilerindeki yükselme nedeniyle kayıplarını telafi eden bir düzenlemeyi buraya getirmiyorsunuz, o besleme sendikanız da getirmiyor. Ya, memurlar bunu bekliyor. ‘Memuru enflasyona ezdirmiyoruz.’ diyen bütün siyasetçiler yalan söylüyor, vergi dilimleriyle enflasyonun altında kalıyor ama bu yalanı söylemeye devam ediyorsunuz. Gelin, şu vergi dilimlerini düzeltelim, yüzde 15'te sabitleyelim. İşçi sendikaları haykırıyor, memur sendikaları, doğru sendikacılık yapanlar söylüyor.” dedi.


HAKSIZLIKLARA SEBEP OLUYORSUNUZ
Yandaş sendikaların memurla ilgili bir derdinin olmadığını ifade eden Yokuş, “3600 ek göstergeyi yanlış yaptınız, birçok eksiklikler var. Birinci derecede devlet memurları özellikle birçoğu alamıyor. E, gelin, bunu düzeltelim, şefler alamıyor. Bunun için bir gayretiniz var mı? Bu da yok. Aceleniz neyde bunu getirdiniz o zaman? Yine, sözleşmeli 550 bin memur bekliyor, 4/B'li çakılı sözleşmeli, 32 sözleşme çeşidi kadroya geçmek için, onu da sürüncemede bıraktınız. Onun içine de birçok şeyi almadınız. Örnek olarak, birçok kurumu, PTT'de görev yapan idari hizmetli sözleşmelileri, TRT çalışanlarını, sağlıkta ebe, hemşire almadınız, vekil imamı almadınız, fahri Kur'an kursu öğreticilerini almadınız, en önemlisi yardımcı hizmetler sınıfını çözmediniz ve bunları getirmeyerek maalesef büyük bir haksızlığa sebep oldunuz.” diye konuştu.

Yorumlar (0)