İYİ Partili Dikbayır, yangınlara müdahale eden geçici orman işçilerinin özlük haklarını Meclis gündemine taşıdı!

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Meclise soru önergesi sundu

Vekil Haberleri 21.08.2022, 20:36
İYİ Partili Dikbayır, yangınlara müdahale eden geçici orman işçilerinin özlük haklarını Meclis gündemine taşıdı!

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır yazılı önergesinde: ‘’yangına müdahale eden geçici orman işçilerinin özlük hakları konusunda da ciddi sorunlar bulunuyor. İşçilerin sözleşmeleri her yıl 5 ay 29 gün olarak imzalanıyor. 696 sayılı KYK’da yer alan hüküm ile 2017 yılında geçici ve mevsimlik işçilerin çalışma süreleri Maliye Bakanlığının onayı ile 4 ay daha uzatılabiliyor. Dönem dönem konu gündeme gelse de geçici statüde çalışan işçilerin kadroya alınmasına dair somut bir adım atılmış değil. Türkiye'de mevsimsel olarak yılın 12 ayı orman yangını tehlikesi bulunduğunu düşünürsek eğitimli işçilerin daimi çalışan olması gerekiyor.

Bu bağlamda

1- Orman yangınları ile canla başla mücadele eden geçici ve mevsimlik işçilerimizin sorunlarını çözmek için attığınız / atacağınız adımlar nelerdir?

2- Türkiye'de mevsimsel olarak yılın 12 ayı orman yangını tehlikesi bulunduğunu düşünürsek geçici ve mevsimlik işçilerin çalışma süreleri 12 aya çıkarılması ve kadroya alınması için bir çalışmanız bulunmakta mıdır?’’  diye belirtti. 

Yorumlar (0)