20 Mayıs 2018, Pazar

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

GÜRER SORUNLARI ANLATTI, BAKAN EROĞLU 'İLGİLENECEĞİM' DEDİ..

GÜRER SORUNLARI ANLATTI, BAKAN EROĞLU 'İLGİLENECEĞİM' DEDİ..

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hafta sonu ziyaret ettiği Altunhisar’a bağlı Ulukışla köyünün sorunlarını, Meclis gündemine taşıdı. Ömer Fethi Gürer, Meclis Genel Kurulu’nda  Ulukışla köyündeki içme ve suluma suyu sorunu ile camilerdeki imam eksikliğini gündeme getirdi.

 

Konuşmasında Karanlıkdere ve Himmetli köyünün gölet beklentisini dile getiren Ömer Fethi Gürer, Akçaviran köyündeki göletin su soruna da dikkat çekti. Bakan Veysel Eroğlu ise Ömer Fethi Gürer’in gündeme getirdiği talep ve sorunlarla bizzat ilgileneceğini söyledi.

 

GÜRER GİTTİ, GÖRDÜ, SORUNLARI MECLİSE TAŞIDI 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, hafta sonu Altunhisar’ın Ulukışla köyünü ziyaret ederek, köylü ve çiftçilerin sorunlarını dinledi. Ömer Fethi Gürer, köylerin hızla boşaldığına dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, köylerde aile tipi küçük işletmelerin tevşik edilmesi gerektiğini söyledi.

 

Köylerin boşalmasının önlenmesi için, buralarda gençlere iş istihdamı sağlayacak olanakların yaratılması gerektiğini belirten Ömer Fethi Gürer, “Köylerde yollar taş döşeniyor yapılıyor. Ama aynı zamanda köyler de boşalmaya devam ediyor. insanlar köylerde yaşam alanı bulamıyor, gençler şehirlerde işsizlikten ne yapacağını bilemiyor. Bunların yerine köy halkına tarım ve besicilikte iş olanağı  sağlayacak ortam yaratırsanız o boşalan köylerde istihdam sağlarsanız, ne kentleri bu kadar işin içinden çıkılamaz hale getirirsiniz ne de köylüyü kasabalıyı mağdur edersiniz. ” dedi.

 

Avrupa ülkelerinde uygulanan büyük tarım çiftliklerinde uygulanan sistemin Türkiye’de karşılık bulamayacağına da değinen Ömer Fethi Gürer, “Avrupa’da büyük tarım çiftlikleri var ama oralarda uygulanan sistem bizim ülkemizde işlemez. Çünkü bizim ülkemizin gerçekleri farklı. 3-5 milyonluk ülkelerde uygulanan tarım politikalarını Türkiye’ye uyarlamaya çalışırsanız orada işler tıkanır. Biz 80 milyonluk ülkeyiz. Büyük tarım çiftlikleriyle ülkemizde işsizlik sorununu, tarım sorununu çözemezsiniz. Aile tipi oluşumlara  destek verilmesi, teşvik verilmesi şarttır. Aile tipi işletmeler olmazsa bu ülkenin sonları artar. Üretmeyen toplumlar sömürge olur” diye konuştu. 

 

Tarım ve hayvancılıkla ilgili sorunların, sık sık Meclis’te gündeme getirdiğini anımsatan Ömer Fethi Gürer, “Her köyün veterineri olacak, her köyün ziraat mühendisi olacak. Her köyde okullar olacak. Eskiden köylerde öğretmenler vardı. Her konu hakkında köylü bilgi birikiminden faydalanırdı. Ama şimdi öğretmenler de yok” şeklinde konuştu. 

Sanayileşmede, bazı ülkelerin endüstri 4.0’a geçtiğini, bu sisteme Türkiye’nin de geçmek zorunda olduğunu ifade eden Ömer Fethi Gürer, “O zaman durum daha da vahim. Fabrikalarda 5 bin kişinin çalışmasının yerine 500 kişi ancak çalışabilecek. Müthiş bir işsizlik de oradan gelecek. Robotlar tarafından üretim yapılmaya başlanacak” dedi. 

 

GÜRER, GENEL KURUL’DA ULUKIŞLA KÖYÜNÜN SORUNLARINI ANLATTI 

 

Köylülerin sorunlarını da dinleyen Ömer Fethi Gürer, bu sorunları TBMM gündemine getirdi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Genel Kurulu’nda söz aldı. Altunhisar ilçesinen Ulukışla köyündeki sorunları gündeme getiren Ömer Fethi Gürer, “Altunhisar ilçesi Ulukışla beldesi belediyeyken köye dönüştürüldü. Hafta sonu bu köydeydim. Köydeki iki tane içme suyu kuyusundan biri borcundan dolayı kapalı, diğeri kapanma aşamasında. Ayrıca, köydeki içme suyunun şebekesinde büyük kaçaklar olması nedeniyle de ciddi mağduriyetler yaşanıyor. Ayrıca, buradaki hayvan göletinin de varlığı susuzluğu nedeniyle işe yaramıyor, yayladan su getirilmesi gerekiyor, bu su getirilmediği için de gölet boş duruyor” dedi. 

 

4 CAMİDE  İMAM BİLE YOK

 

780 nüfuslu Ulukışla köyünde 4 cami olmasına rağmen camilerde imam bulunmadığına dikkat çeken Ömer Fethi Gürer, cenaze namazlarını kıldırmak için komşu köylerden imam getirildiğini belirtti. Ömer Fethi Gürer, bu camilere imam atamasının yapılmasının beklendiğini ifade etti. 

 

KARANLIKDERE VE HİMMETLİ’NİN GÖLET BEKLENTİSİ 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer “Ayrıca, Niğde'nin Karanlıkdere köyü ile Himmetli köyünde gölet beklentisi vardı. 2018 yılında bu iki köy için gölet yapılacak mı? Keza, yine Ulukışla köyünün yakınında Akçaviran köyümüz var, buraya da gölet yapıldı, bunda da su yok. Buraya su getirilecek mi?” diye sordu. 

 

İLGİNÇ DİYALOG

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in talep ve sorularına Meclis kürsüsünden yanıt verdi. Köylerin su sorununun il özel idaresi tarafından yönetildiğini ancak baraj ve gölet eksikleriyle ilgili sorunlara bakacağını belirten Bakan Veysel Eroğlu, Ulukışla köyünün imam eksikliği ile ilgili sorunu da  gündeme getireceğini açıkladı. Bakan Eroğlu Karanlıkdere göletiyle ilgili talebi de inceleyeceğini bildirdi. 

 

TBMM Genel Kurulu’nda Bakan Veysel Eroğlu ve Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer arasında ‘Ulukışla’ ismi konusunda ilginç bir de diyalog yaşandı. Bakan Eroğlu, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, Altunhisar ilçesine bağlı Ulukışla köyünün talepleriyle ilgili konuya yanıt verirken, “Biliyorum, Ulukışla'ya hatta ben gittim. Buradaki köy meselesine bakacağım…” ifadesini kullandı. 

 

Bakan Eroğlu’nun köy olan Ulukışla ile ilçe olan Ulukışla’yı karıştırmış olabileceğine düşünen Ömer Fethi Gürer ise  “Ulukışla kasabaydı, köy oldu. İlçeyle karışmasın Sayın Bakan. O Ulukışla köyü.” Diye karşılık verdi. 

 

ULUKIŞLA İLÇESİNİN SU MESELESİ HALLEDİLİYOR

 

Bakan Eroğlu da “Tamam, ilçenin meselesini de hallediyoruz, onu da size bir müjde olarak söyleyeyim” dedi. 

 

Gürer diyalog sonrası bakanın yanına giderek Ulukışla ilçe ile Ulukışla Köy ayrı olduğunu belirtip Ulukışla köy sorunlarına çözüm için gereken yapılmasını istedi.

​ 

yukarı çık