24 Haziran 2018, Pazar

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

FETÖ ile etkin mücadele içinde olmadığı belirlenen 35 üniversite rektörünün görevden alınacağı iddiaları doğru mudur?

FETÖ ile etkin mücadele içinde olmadığı belirlenen 35 üniversite rektörünün görevden alınacağı iddiaları doğru mudur?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

 

Dr. M. Sezgin TANRIKULU 

İstanbul Milletvekili 
 

1.FETÖ ile etkin mücadele içinde olmadığı belirlenen  35  üniversite rektörünün  görevden alınacağı iddiaları doğru mudur?

2.İddia doğru ise, bahse konu 35  üniversite hangisidir? Bu 35 üniversitenin FETÖ ile etkin mücadele içinde olmadığı nasıl tespit edilmiştir?

3.YÖK bünyesinde FETÖ ile mücadele edilmediği ve herhangi bir ihracın yapılmadığı iddiaları doğru mudur?

4.FETÖ ile idare bazlı mücadele etmeyen Rektörler hakkında yargı süreci başlatılacak mıdır? Başlatılmayacaksa, istifa ettirilmeleri  yeterli mi olacaktır?

5.Yakın zamanda YÖK'ün kurumsal yapısında restorasyana gidileceği iddiaları göz önüne alındığında,  bu restorasyon yerine, demokratik , hukuka saygılı, mobbing konusu üniversite disiplin yönetmeliğine girmiş bir yasal düzenlemenin  üniversiteler mevzuatında hayata geçirilmesi konusunda çalışma yapılacak mıdır?

6.Kurulduğu tarihten itibaren, YÖK'e iletilen kaç Savcılık suç duyurusu hakkında, YÖK Başkanlığı  "yargı denetimi"  için izin vermiştir? 

7.FETÖ ile iltisak tespit edilen üniversitelerdeki personel hakkında iddianamesi tamamlanan davası açılan  Üyelerinin ve  bürokratlarının sayısı ve adları nedir?

yukarı çık