21 Şubat 2019, Perşembe

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

CHP'Lİ ORHAN SARIBAL:AFRİN’DEN ZEYTİN ALIP KENDİ ÜRETİCİSİNİ UNUTTULAR

CHP'Lİ ORHAN SARIBAL:AFRİN’DEN ZEYTİN ALIP KENDİ ÜRETİCİSİNİ UNUTTULAR

Zeytin hasadı başladıktan bir süre sonra seçim bölgem Bursa başta olmak üzere, birçok yerden üreticilerden şikâyetler geldi. Üreticiler ürünlerinin alınmadığını söylüyordu.

Bunun üzerine, Yalova’nın Armutlu ilçesi Fıstıklı köyüne bizzat giderek üreticileri dinledim.

Bahçeleri gezdim. Sağlıklı, güzel bir ürün vardı. Ama toplanan ürün çiftçinin elinde kalmış, bir kısmı da dallarında toplanmayı bekliyordu. Üreticiler, ürününü saklayacak bir yer bulamadıkları için ne yapacaklarını bilemez halde bekliyorlardı.

Bu arada bize “Türkiye’nin Afrin’den zeytin ve zeytinyağı aldığı, bu nedenle zeytinin para etmediği” yönünde iddialar ulaştı.

Bunun üzerine TBMM Başkanlığı’na önerge olarak da sunduğumuz bir soru sorduk. Dedik ki “Afrin’den zeytin ve zeytinyağı alındığına ilişkin bilgiler geliyor. Türkiye Afrin’den zeytin alıyor mu?”

Cevap yerine havuz medyasından abuk sabuk suçlamalara muhatap olduk.

Aradan iki hafta geçtikten sonra, Tarım ve Orman Bakanı gerçeği dile ve “Türkiye Afrin’den zeytin ve zeytinyağı alıyor” dedi.

 

BAKAN’A BİRKAÇ SORU

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Afrin’den zeytin alındığına ilişkin bilgiler gizlenemez hale gelince, itiraf etmek zorunda kaldı. Bakan, “Biz hükümet olarak PKK’nın eline gelir geçsin istemiyoruz. Afrin’de biz gelirlerin bir şekilde bize geçmesini istiyoruz, bu hâkimiyetimiz olan bölgede” dedi.

Türkiye’nin denetiminde olan bir bölgede terör örgütü nasıl “zeytin ticareti” yapabiliyor? sorusu bir yana, madem PKK’nın eline geçmemesi için Afrin’den zeytin alıyordunuz, neden bugüne kadar bunu kamuoyundan sakladınız?

Terörle her türlü mücadeleye biz de sonuna kadar destek veririz. Madem bu gerekçe ile Afrin’den zeytinyağı, zeytin alınıyor, ülke üreticisi için de bir adım atılamaz mı? Çiftçimizin mağduriyeti giderilmesi için bir destek yapılamaz mı?

yukarı çık