CHP’Lİ KARASU: DEPREMİN ARDINDAN İNŞAAT SEFERBERLİĞİ BAŞLATAN İKTİDARIN AKLINA SİVAS DEMİR ÇELİK NEDEN GELMİYOR?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından iktidarın başlattığı konut projelerine dair konuşan CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, “Bölgenin en büyük demir-çelik üretim tesisi olan Sivas Demir Çelik Fabrikası’ndan şimdi değilse ne zaman faydalanacaksınız?” dedi.

Vekil Haberleri 02.03.2023, 11:45
CHP’Lİ KARASU: DEPREMİN ARDINDAN İNŞAAT SEFERBERLİĞİ BAŞLATAN İKTİDARIN AKLINA SİVAS DEMİR ÇELİK NEDEN GELMİYOR?

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremin ardından resmi rakamlara göre 45 bin kişi hayatını kaybederken yüz binin üzerinde vatandaşın ise yaralandığı açıklandı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı depremin ardından yaptığı incelemede 200 bine yakın binanın ağır hasarlı olduğu belirtildi.

İktidar tarafından açıklanan konut projesine göre önümüzdeki bir yılda bölgede 200 bin konut yapılacak. Kent merkezlerinin yeri değiştirilerek yeni yapılaşma ve köy evlerinin yeniden yapılması planlanıyor. Konuya dair açıklama yapan CHP Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, “Bölgenin bir an önce ayağa kalkması isteniyorsa, tüm hatalardan geri dönülmeli” ifadelerini kullandı.

Sivas Demir Çelik Fabrikası’ının durumunu defalarca gündeme getirdiğini kaydeden Karasu, “Demir Yumruk Operasyonu ile demir çelik yönetimi tutuklandı. Ancak yıllardır atıl olan fabrika hala atıl durumda. 650 işçi geleceklerinin belirsizliği içinde yaşıyor” dedi. Demir çelik fabrikasının bölge için öneminin deprem nedeniyle daha da arttığını kaydeden Karasu, “Şu an en fazla ihtiyaç duyduğumuz inşaat malzemelerinden maddelerden birisi demir. Sivas Demir Çelik bu konuda ülkemizin lokomotif fabrikalarından biriydi. Şu an ise kapalı durumda. Deprem bölgesinde konut seferberliği başlatıyorsunuz ama bölgenin en önemli demir merkezini açmıyorsunuz. Bu hatadan derhal geri dönülsün. Bir an önce Sivas Demir Çelik’in bacası yeniden tütsün. Yetkililere çağrıda bulunuyorum; Devlet, Sivas Demir Çelik Fabrikası’na borçları karşılığında el koysun ve fabrika yeniden kamuya ait olsun. Bu yolla hem işçilerin yıllardır yaşadığı belirsizlik ortadan kalkacak hem de demir üretimin de elimiz rahatlayacak. Sivas, depremi bölgesine en yakın hatta ilçeleri itibariyle depremi yaşayan bir kent. Bölgenin lojistiğini kaldıracak alt yapıya da sahip.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)