CHP’li Erbay’dan “Kutsal Zeytin” eleştirisi: “Onların Kutsalları Para Olmuş, Bindikleri Arabalar, Saraylar Olmuş”

CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay; zeytinliklerin madencilik faaliyetlerine açılmasının öngören kanun teklifine karşı; Kur’an-ı Kerim’de zeytinin kutsal bir meyve olarak geçtiğini anımsattı, “Kutsalları onların para olmuş, zenginleşmek olmuş, bindikleri arabalar, saraylar olmuş. Bunu bu yasa ile de bir kez daha gördük” dedi.

Vekil Haberleri 15.12.2022, 13:12
CHP’li Erbay’dan “Kutsal Zeytin” eleştirisi: “Onların Kutsalları Para Olmuş, Bindikleri Arabalar, Saraylar Olmuş”


TBMM’de Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda, AKP’nin zeytinlik alanların madencilik faaliyetlerine açılmasını öngören, "Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi" görüşülüyor.

Çevreciler ve vatandaşlar, TBMM’de; teklifin geri çekilmesi için açıklama yaptı. CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, şunları söyledi:

Zeytin bizim yaşam kaynağımız, yüzyıllardır insanlar zeytin sayesinde geçimlerini sağladılar, karınlarını doyurdular. Zeytini satarak, zeytinyağından geçimlerini sağladılar. Maalesef son yıllarda mevcut iktidar uygulamalarla maden şirketlerinin önünü açmak adına bu zeytinliklerin kesilmesi veya taşınabilmesi adına birtakım düzenlemeler yapılmaya çalışılıyor. Daha önce yönetmelikler çıkardılar, yasalar geçirdiler. Ancak bu yasalar ve yönetmelikler mahkemeler tarafında iptal edildi.

Ama doymayan bir yapı var. Sürekli daha fazlasını isteyen bir yapı var. Bu şirketlerin Meclis koridorlarında kimlerle görüştüklerini biliyoruz. Yaptıkları o görüşmeler sonucunda tekrardan bu yasayı Meclis gündemine apar topar getirdiler.”

Erbay, köylülerin ve çevrecilerin zeytinlikleri korumak için Meclis’e gelmek istediğini ancak polis tarafından engellendiğini aktararak, onları CHP’li milletvekillerinin yoğun çabaları ve girişimleri sonucu Meclis’e getirebildiklerini söyledi.

Erbay, iktidara Kur’an-ı Kerim’de geçen zeytinle ilgili de “samimiyet” eleştirisinde bulunarak, “Zeytin çok kutsaldır, temel ihtiyacımız. Buna rağmen artık onların kutsallığı para olmuş. Yeşil, doların yeşili olmuş. Onlar için kutsallık bu olmuş. Bu somut gösterge. Uygulamaları net. Konuşurken çok güzel konuşuyorlar, bütçe görüşmeleri sırasında çok güzel naralar attılar ama gerçekleri bu şekilde uygulamalarla görüyoruz. Kutsalları onların para olmuş, zenginleşmek olmuş, bindikleri arabalar, saraylar olmuş. Bunu bu yasa ile de bir kez daha gördük” dedi.

Zeytinlik alanların maden sahası olarak değerlendirmesini öngören maddenin büyük mücadeleler sonucunda teklif metninden çıkarıldığını söyleyen Erbay, “Çok uzun zamandır zeytin sahaları için mücadele veriyoruz. Muğla Akbelen’de yaklaşık 500 gündür süren bir nöbet var. Bu mücadelenin sonucunda ilgili madde teklif metninden çıkarıldı. Biz doğamızı, toprağımızı, yaşam alanlarımızı korumak için mücadele etmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)