CHP’li Erbay, Muğla’da elli yıldır devam eden 2/B davalarını Adalet Bakanı’na sordu

CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Adalet Bakanlığı bütçesi görüşmeleri sırasında, Muğla’da yaklaşık elli yıldır devam eden 2/B orman vasfını yitirmiş araziler ve hazine arazileriyle ilgili davaları gündeme getirdi.

Vekil Haberleri 17.11.2022, 17:25
CHP’li Erbay, Muğla’da elli yıldır devam eden 2/B davalarını Adalet Bakanı’na sordu


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a çağrıda bulunan Erbay, “Muğla’da yaklaşık elli yıldır devam eden davalar var. Bu davalar bir an önce sonuçlanmalı ve yıllardır bu toprakları ekip biçen, geçimini buralardan kazanan yurttaşlarımızın mağduriyetleri giderilmelidir.” dedi.

Adalet Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde söz alan CHP’li Erbay, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a yaklaşık elli yıldır devam eden davalarla ilgili sorular yöneltti. 
Yurttaşların mağduriyetleri giderilmelidir
Erbay, “Muğla’da ve ülkemizin birçok bölgesinde 2/B orman vasfını yitirmiş araziler ve hazine arazileri ile ilgili olarak yaklaşık elli yıldır devam eden davalar var. Köyceğiz'de, Hamitköy, Döğüşbelen, Zaferler, Kavakarası, Zeytinalanı mahalleleri başta olmak üzere Ortaca, Dalaman, Seydikemer, Fethiye ve bütün Muğla’da insanlar yıllardır ekip biçtikleri, ecrimisil ödedikleri toprakların tapusunu alarak çocuklarına miras olarak bırakmak istiyor. Muğlalı, Köyceğizli, hemşerilerimiz bu sorunun bir an önce çözülmesini bekliyor. Adalet Bakanı’na çağrıda bulunuyorum. Bu davalar artık sonuçlanmalı ve yurttaşlarımızın mağduriyeti sona ermelidir.” dedi. 
Yurttaşların mağdur edilmemesi ve hak kayıplarının yaşanmaması için gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirten Erbay, “Bu arazilerde yaşayan vatandaşlar için uygun bedeller belirlenmeli ve yıllardır bu araziler üzerinde yaşayan vatandaşlara öncelik tanınarak yıllardır kanayan bu yara artık çözüme kavuşturulmalıdır.” ifadelerini kullandı. 
İmar Barışı ile ilgili sorunları da gündeme getiren Erbay, “İmar Barışı yasası çıkarıldı. Ancak bu yasanın uygulaması ile ilgili büyük zorluklar yaşanıyor. Yasa çıktığında, nerede olduğuna bakılmaksızın,  2017 yılından önce yapılan inşaatlar bu kanun kapsamına alınıyordu. Bu yasaya güvenen binlerce yurttaş, yasadan faydalanmak için başvuru yaptı ve milyarlarca TL ücret yatırdı. Ancak sonradan yapılan değişikliklerle, yurttaşların yapı kayıt belgeleri iptal edildi. Türkiye çapında binlerce dava açıldı. AKP iktidarı bu yasayla yurttaşları kandırdı. Yurttaşlarla devleti karşı karşıya getirdi.”
Yaptığınız yasalar çözüm değil sorun üretiyor
AKP’nin nitelikli yasa yapma tekniklerinden uzak olduğunu ve yasa yapma sürecinde konunun taraflarından görüş alınmaması nedeniyle büyük sorunlar yaşandığını belirten Erbay, “Göreve geldiğimiz 2018 yılından bu yana çıkarılan yasalar henüz dönem bitmeden sorunlar çıkarmaya başladı. Yurttaşların sorunlarına çözüm üretsin diye çıkarılan yasalar, sorunları çözmek bir yana daha büyük karmaşaya ve yurttaşların mağduriyetine neden olmaktadır. Yurttaşlarımızın yaşadığı bu sorunları iktidara geldiğimizde biz çözeceğiz. CHP iktidarında 2/B orman vasfını yitirmiş araziler ve İmar Barışı ile ilgili sorunları çözüme kavuşturacağız.” dedi. 

Yorumlar (0)