CHP’li Aytekin: 99 Yıllık Cumhuriyet’i Sonsuza Kadar Yaşatacağız

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, yazılı bir açıklama yaparak 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99.yıl dönümünü kutladı. Açıklamasında, Cumhuriyet’in, tebaa olan kula kulluk etmekten başka hiçbir hakkı olmayan halkı, vatandaş konumuna getiren; ona yönetimde söz sahibi olma hakkı tanıyan bir sistem olduğuna değinen Aytekin, “vatandaşına verdiği eğitimle, kurduğu Millet Mektepleri’yle, yaptığı sanayi hamleleriyle kısa sürede ülkenin özünü ayağa kaldıran Cumhuriyet, Mustafa Kemal Atatürk’ün en önemli eseridir. 99 yıllık bu eseri sonsuza kadar yaşatmak temel görevimizdir.” ifadelerini kullandı.

Vekil Haberleri 29.10.2022, 12:35
CHP’li Aytekin: 99 Yıllık Cumhuriyet’i Sonsuza Kadar Yaşatacağız

CHP’li Aytekin’in açıklaması şöyle:

 

Yıllarca cephelerde bağımsızlık için mücadele eden bir ulusun, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün deyimiyle uçurumun kenarındaki yıkık bir ülkenin milletiyle birlikte ayağa kalkışının resmen ilanının 99.yılındayız. Cumhuriyetimizin 99.yıl dönümü kutlu olsun. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu 1919’da Samsun’a çıkışla başlayan sürecin, Milli Mücadele’nin, Kuvayı Milliye’nin, savaş meydanlarının zaferiyle tamamlanan bir süreçtir. Anadolu halkı bağımsızlığı için direnirken, Sakarya Meydan Savaşı sürerken padişah sarayında düğün yapıyordu. Milletini İngiliz mandasına teslim etmeyi ve esareti bu ülkeye dayatmayı amaçlayan padişah iradesi, Mustafa Kemal için ölüm fermanı yayınlarken, şeyhülislamlarına ölüm fetvaları yazdırırken; Mustafa Kemal Paşa Anadolu’nun işgale karşı direnmesi ve kimsenin gidecek hiçbir yerinin olmadığını canı pahasına ortaya koydu. Savaş meydanlarında gelen zaferler, Lozan’da büyük bir başarıya dönüşmüş ve yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş senedi ilan edilmiş oldu.

 

29 Ekim 1923 günü ise Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin aldığı kararla, ülkenin kuruluşu tüm dünyaya gösterildi. Bugün bu büyük tarihi zaferin 99.yıl dönümündeyiz.

Cumhuriyet kültürde, sanayide, eğitimde, yurttaşlık bilincinde devrimi gerçekleştirmiş çok yönlü bir zaferdir. Kültür ve eğitim devrimidir çünkü Osmanlı’da yalnızca %10 olan okuma oranını açtığı Millet Mektepleriyle yerle bir etmiş,  yaptığı dil devrimi ile büyük bir çığır açmıştır. Daha savaş meydanındayken Maarif Kongresi toplamak yalnızca Atatürk’ün başarabileceği bir zaferdir.  Sanayi devrimidir çünkü ülkenin geleceğinin katma değeri yüksek iş kollarında olduğu görülmüştür. Ve Cumhuriyetin ilk fabrikaları tersaneler ve şeker fabrikaları olmuştur. Bugünse o fabrikalar satıldığı için ülkede şeker krizi yaşanmaktadır.

 

Yurttaşlık bilincinde devrimdir çünkü Osmanlı’da sadece tebaa olan yüksek tahsil alma hakkı bulunmayan, devlet yönetimi için mezun olunması gereken Enderun’a kabul edilmeyen Türklerin eşit yurttaş olarak yaşamasına olanak sağlamış, her türlü eğitim hakkı tesis edilmiş ve devlet yönetimi dahil olmak üzere ticarette ve hayatın her alanında eşitliği kurmak için mücadele edilmiştir.

 

99 yıl içerisinde; her dönem olduğu gibi eşitliğe düşman olanlar, kurtuluşu bir başka devletin himayesi altında görenler, yabancı devletlerin kapısında el pençe divan duranlar hadsizce, mesnetsizce ve cehaletle Cumhuriyet’e ve özellikle de Mustafa Kemal Atatürk’e saldırmayı kendilerine görev bilmişlerdir. Cumhuriyet ideolojisinin düşünce setlerini, lügatini, alfabesini yok ettiğini söylemek eşsiz bir cehalet örneğidir. Orhun Kitabelerinden, Dede korkut destanlarına, Yunus Emre’den, Karamanoğlu Mehmet Bey’e kadar tarihin her döneminde, her Türk tarafından bugün bile okunabilecek kaliteye sahip eşsiz bir dil geçmişi varken; tarihi kendisine göre bükmeye çalışmak cehaletten başka bir şey değildir.

 

Cumhuriyet bugün, sıradan bir işçi köylü çocuğunun devleti yönetebilmesine olanak sağlayan eşsiz bir sistemdir. Cumhuriyet’in verdiği eğitimle bakan olanların, Cumhuriyet’e düşmanlığını bu ülke asla unutmayacaktır.

 

Zor şartlarda kurulan bu eşsiz zaferin, bugün 99.yıldönümündeyiz. Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılını adaletle taçlandıracak, eşit yurttaşlık için mücadele edecek, halkın hakkı olan bağımsız yaşama fikrinden asla vazgeçmeyeceğiz.

 

Sonsuza kadar yaşayacak büyük Cumhuriyet’in tüm mimarlarını başta büyük önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere saygı ve şükranla anıyor, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı en içten dileklerimle kutluyorum.

Yorumlar (0)