16 Kasım 2018, Cuma

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

CHP'Lİ AHMET KAYA:FINDIK İÇİN İLK ELİ BEN KALDIRACAĞIM

CHP'Lİ AHMET KAYA:FINDIK İÇİN İLK ELİ BEN KALDIRACAĞIM

İktidar partisi, 500 binden fazla üreticiyi ve milyonlarca insanımızı doğrudan ya da dolaylı olarak etkileyen fındık konusunun araştırılmasına acaba neden karşı çıkıyor?

Fındık üreticisinin sorunlarının ortaya çıkarılıp çözüm önerilerinin konuşulmasından neden rahatsızlık duyuyor iktidar partisi?

Sayın Cumhurbaşkanı, Tarım Bakanı ve AKP milletvekilleri fındıktaki sorunların çözümü için ve üreticiyi memnun edecek fiyat sözü vermemiş miydi?

Fındık üreticisinin yabancı tekel ve tüccarlara ezdirilmemesi için her şeyin yapılacağını açıklamadılar mı?

Hatta birileri kendini alamayıp, fındık fiyatının 20-30 TL’ye çıkacağını söylememiş miydi?

Bu sözler verildiğinde dolar kurunda fahiş bir yükseliş olmamıştı. Ama buna karşın ne Sayın Cumhurbaşkanı ne de iktidarın diğer sözcüleri verdikleri sözlerini tutmadılar!

TL’de aşırı değer kaybına ve bir zulme dönüşen zamlara karşın fındık alım fiyatları hâlâ kriz öncesi düzeyde ise burada büyük bir sorun yok mudur?

 

 

Fındık üreticisine büyük bir haksızlık yapılmıyor mu?

Başta kamu zamları olmak üzere iğneden ipliğe yüzde 25’ten yüzde 100’e zam yapılırken, fındık üreticisi hala geçen yılki fiyata fındık satmaya zorlanıyorsa; akıl, vicdan, insaf ve devlet adamlığı ölçülerinde bunu kabul etmek mümkün olabilir mi?

Bu durum karşısında muhalefet olarak bizler kahrolurken, “Saray Yönetimi” ve iktidarın meclis grubu, fındık üreticisinin bütün umutları elinden uçarken, nasıl olup da bir şey yokmuş gibi davranabiliyor?

 

Bu nasıl bir duyarsızlıktır?

İktidar partisi sözcüleri, önümüzdeki hafta fındık konusunda kendilerinin bir araştırma önergesi getireceğini açıkladılar.

Bu bir oylama taktiği mi, bir kurnazlık mı, yoksa gerçekten böyle bir önerge gelecek mi hep birlikte göreceğiz.

Ama bir muhalefet milletvekili olarak şimdiden açıklıyorum. İktidar partisi fındık üreticisinin içinde bulunduğu sıkıntıyı ortadan kaldıracak bir adım atsın, elini ilk kaldıracak kişi ben olacağım. Hem de yarım yamalak, saklanarak, ürkek, korkak bir şekilde değil, dimdik kaldıracağım!

Bizim derdimiz fındığın hak ettiği değeri görmesidir, çözüm önerisini kimin getirdiği değildir.

Fındıkta yaşanan büyük mağduriyetin çözülmesidir.

Fındık üreticisinin göz yaşının dinmesidir, yabancı tüccarlara ezdirilmemesidir, fındığını değerinde satması hakkını da tam olarak almasıdır.

Konuyu ciddiyetle takip ediyor, AKP önergesinin meclise gelmesini sabırsızlıkla bekliyoruz.

Saygılarımla.

 

Ahmet KAYA

CHP Trabzon Milletvekili

BAYRAKLI
yukarı çık