CHP'Lİ ZEYBEK:ALEVİ TOPLUMUNA YAPILAN BASKILAR SON BULSUN

Terme Sivaslılar Köyü Alevi Kültür şenliğinde CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek yaptığı konuşmada; Alevi Kültür ve inancı insanı, Bilimi, Aklı ön planda tutan bir anlayışın devamıdır. Tarih boyunca da Alevi inancını yaşayanlar kültür değerlerinden hiçbir zaman vazgeçmemişlerdir. Tarihin çeşitli dönemlerinde yaşadıkları coğrafyalarda zulme, şiddete ve soy kırıma uğramış olsalar da Aleviler hep ezilenlerin yanında yer alarak! Hak Hukuk- Adalet anlayışından asla vazgeçmemişlerdir.

CHP'Lİ ZEYBEK:ALEVİ TOPLUMUNA YAPILAN BASKILAR SON BULSUN


    CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek;  Kerbela olayı ile başlanan toplum ve inancına karşı saldırı, yok etme girişimleri tarihin çeşitli dönemlerinde yaşadıkları coğrafyalarda, devletlerde devam etmesine rağmen; Aleviler İnanç, Kültür ve Yaşam biçimlerinden asla vazgeçmeyerek onurlu direnişlerini sürdürmüşlerdir. Alevilerin yaşamış olduğu bölgelere hoş görü, sevgi, kardeşlik duygularıyla üretim ve bereketi taşımışlardır. 


      CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Alevi inanç ve kültürünün, tarihin her döneminde şiddetle baskılanmaya çalışılmasına rağmen; Alevi Kültür ve İnancının yaşıyor, yaşatılıyor olmasının en önemli sebebi sağlam Felsefi temellere dayanıyor olmasıdır. Şiddetin her türlüsünü yaşamış ve inancından asla vazgeçmemiş geçmişteki önderlerimizi saygı ve şükranla anıyorum. Alevi toplumunun yaşamış olduğu coğrafyalarda bundan sonrada şiddetle karşılaşmaları muhtemeldir. Şiddetin her türüne karşı olduğumuzu, Hak-Hukuk- Adalet anlayışından asla vazgeçmeyeceğimizin herkes tarafından bilinmesini isteriz. 


CEM EVLERİNE YASAL STATÜ VE EŞİT YURTTAŞLIK

      CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek; Ülkemizde yaşayan Alevi toplumu, Cumhuriyet değerlerine bağlı, Demokrasiyi içselleştirmiş, eğitim ve bilime önem veren, Atatürk ilkelerine bağlı, şiddetin her türüne karşı olan insanlardır. Bu değerlerden asla da vazgeçmeyeceklerine olan inancımız tamdır. Aleviler incinse de, incitmemeye özen göstermeye devam edecektir. 


      Zeybek; Devletine ve değerlerine yürekten bağlı Alevi toplumunun da devletinden beklentileri vardır. Eşit yurttaşlık temelinde; Cem evlerine yasal statü verilmesi ve temel inanç hizmetlerinin verilmesi, bu kültürün sonsuza dek yaşatılmasını istemektedirler. 


      Zeybek; Sevgili canlar, darağaçlarına gidenler, derisi soyulanlar yolundan dönmedi ve Alevi inanç kültürünü bu günlere taşıdılar.  Bu yıl 10’uncusu düzenlenen Sivaslılar Köyü Alevi Kültür Şenliğinin düzenlenmesinde; emeklerini esirgemeyen başta köy muhtarımız Sefa Yıldırım olmak üzere tertip komitesini, katkı veren herkesi ve köy halkını samimi duygularımla selamlıyorum. Bundan sonraki yıllarda dada bu Şenliğin artan coşku ile devam etmesi hepimizin ortak dileği olduğunu düşünüyorum. Kurban Bayramınızı kalbi duygularımla kutlarken, ailenizle sağlıklı ve mutlu bir bayram geçirmenizi temenni ediyorum. Dedi
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER