CHP'Lİ TANAL:ÖĞRETMENLERE “ŞAHSİ ARACA BİRDEN FAZLA ÖĞRETMEN BİNEMEZ” DAYATMASI!

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal ile 22 milletvekili arkadaşı, Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde kırsal mahallelerde bulunan okullarda görev yapan öğretmenlerin ulaşım sıkıntısıyla ilgili Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi sundu.

Vekil Haberleri 12.09.2023, 10:34
CHP'Lİ TANAL:ÖĞRETMENLERE “ŞAHSİ ARACA BİRDEN FAZLA ÖĞRETMEN BİNEMEZ” DAYATMASI!

Önergede, “bazı servis firmaları ve minibüs sahiplerinin, şahsi araçlarıyla okullarına gelmek isteyen öğretmenlere, araçlarına başka öğretmenleri almamaları yönünde baskı yaptığı” iddiası yer aldı.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal, 22 CHP’li milletvekiliyle birlikte, Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı kırsal mahallelerde bulunan okullarda görev yapan öğretmenlerin ulaşım, servis sorunlarının araştırılarak çözüm önerilerinin belirlenmesi amacıyla TBMM Başkanlığı’na başvurarak, Meclis Araştırması açılmasını talep etti.
 

CHP’li Tanal ile milletvekili arkadaşlarının, Meclis bünyesinde araştırma komisyonu kurulması talebini içeren önergede, Siverek’in kırsal mahallelerinde yer alan okullarda çok sayıda öğretmenin görev yaptığı kaydedildi. Önergede, Siverek’in kırsal mahallelerindeki okullarda, okulların çevresinde lojman bulunmaması, var olan bazı lojmanların da kullanıma elverişli olmaması nedeniyle öğretmenlerin Siverek ilçe merkezindeki öğretmenevinde ya da ilçe merkezinde kiraladıkları evlerde kaldıkları anlatıldı.

ÖĞRETMENLERE “ŞAHSİ ARACA BİRDEN FAZLA ÖĞRETMEN BİNEMEZ” DAYATMASI!
 

Bu sebeple öğretmenlerin Siverek ilçe merkezinden kırsal mahallelerde görev yaptıkları okullara ulaşımı servis ve minibüsler aracılığıyla sağladıklarının aktarıldığı önergede, öğretmenlerin bu zor durumunun, bazı servis firmaları ve minibüs sahipleri tarafından suiistimal edildiği belirtildi. Araştırma önergesinin devamında, “Bazı servis firmaları ve minibüs sahiplerinin, akaryakıt fiyatlarında yaşanan artış oranlarının çok üzerinde servis ücretlerine zamlar yaptıkları, okullarına servisle, minibüsle gitmek zorunda olan öğretmenlere başka servis firmalarıyla anlaşmamaları yönünde baskı uyguladıkları, şahsi araçlarıyla okullarına gelmek isteyen öğretmenlere ise araçlarına başka öğretmenleri almamaları yönünde baskı yapıldığı” şeklindeki iddialara yer verildi.

ULAŞIM HAKKI İHLAL EDİLİYOR
 

Ülkedeki eğitim seviyesinin yükselmesi yolunda öğrencilerin başarısının, öğretmenlerin mesleklerini sağlıklı bir şekilde icra edebilmesinden geçtiğinin vurgulandığı önergede, “Hal böyle iken, kırsal mahallelerde bulunan okullarımızda görev yapan öğretmenlerimizin, okullarına ulaşımda yaşadıkları sorunlar, dolaylı olarak öğrencilerimizi de etkileyecek ve bu durum, akabinde öğrencilerimizin almış olduğu eğitim hizmetinin aksamasına sebebiyet verecektir” değerlendirmesinde bulunuldu.
 

Bu bağlamda Siverek ilçesine bağlı kırsal mahallelerde görev yapan öğretmenlerin yaşadıkları ulaşım sorunlarına ivedi olarak çözüm getirilmesi gerektiğinin belirtildiği önergede, “Nitekim, 2023-2024 yılı eğitim ve öğretim dönemi başlamış olduğundan, ilgili bölgelerde görev yapmakta olan öğretmenlerimizin her geçen gün Anayasal bir hak olan ulaşım hakkı ihlal edilmekte, akabinde kırsal mahallelerde eğitim gören öğrencilerimizin de eğitim hakkı zedelenmektedir” denildi.
 

Şanlıurfa ili Siverek ilçesine bağlı kırsal mahallelerde görev yapan öğretmenlerin yaşadıkları ulaşım sorunlarının derhal tespit edilip bu sorunlara çözüm getirilmesinin elzem olduğunun altı çizildi.

Yorumlar (0)