CHP'Lİ TANAL ŞANLIURFA’DAKİ YATIRIMCILARIN SORUNLARI MECLİS’TE KONUŞTU

CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Ticaret Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, Şanlıurfa'daki sanayici ve iş adamlarının, yatırımcıların yaşamış oldukları sorunları dile getirerek, çözüm çağrısında bulundu.

Vekil Haberleri 02.11.2023, 11:25
CHP'Lİ TANAL ŞANLIURFA’DAKİ YATIRIMCILARIN SORUNLARI MECLİS’TE KONUŞTU

Söz konusu sorunları madde halinde şöyle sıraladı:

1) Teşviklerde yaralanmada yaşanılan eksiklikler var.

2) KDV iadesi geç temin ediliyor, ne oluyor? KDV'si altı ayda bir iade ediliyor ancak bunu ne yapıyor Şanlıurfalı yatırımcı? Gidip Gaziantep'te iş yerini açıyor, Gaziantep üzerinden altı gün içerisinde alınıyor. Değerli Bakanım, ne olur yani Şanlıurfa'nın bu KDV iadesiyle ilgilenelim.

3) Sosyal güvenlik teşvikleriyle ilgili.

4) Kalifiye, yetişmiş personelin temin edilememesi.

5) Altyapı ve üstyapı çalışmalarının yetersiz olması.

6) Şanlıurfa'nın ticaret ve sanayi şehri olması konusunda gereken tanıtım çalışmalarının yapılmaması.

ATATÜRK BARAJI VAR, ORGANİZEDE SU YOK!
 

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesindeki su sıkıntısına da dikkat çeken Tanal, “Yanımızda Atatürk Barajı var, organize sanayi bölgesindeki sanayiciye su yok. 8 kilometreden sanayiye su getirilemez mi?” diye sordu.

AKÇAKALE SINIR KAPISI
 

Memleketi Şanlıurfa’da teşviklerden yararlanmada yaşanılan eksiklikleri önemli bir sorun teşkil ettiğini kaydeden Tanal, Akçakale Sınır Kapısı’nın, bölge halkının yararına olacak şekilde işler hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.
 

ESNAFIN PARASI KIBRIS’TAKİ LÜKS OTELLERDE HARCANMASIN!
 

Esnaf ve sanatkarların korunmasına ilişkin anayasal hükümlerin ihlal edildiğini belirten Tanal, Esnaf Kefalet Kooperatiflerinin “eğitim semineri” adı altındaki etkinliklerinin KKTC’deki lüks otellerde düzenlenmesini eleştirerek, şunları söyledi: “Sayın Cavit Arı'nın bahsettiği milletvekiliyle ilgili, esnaf kefalet kooperatifinin eğitim çalışmaları Kıbrıs'taki lüks otellerde yapılıyor, eğitim çalışmasının parası Kıbrıs'ta harcanıyor. Yani Allah'tan korkun ya, Türkiye'de kamu kurumu sosyal tesisleri yok mu? Kamu kurumu sosyal tesisleri neden esnaf kefalet kooperatifinin oradaki insanlarına açılmıyor da kullanılmıyor da yani esnaf kefaletin o harcanan paraları, ‘eğitim’ adı altında Kıbrıs'taki lüks otellerde harcanan para esnafa niye verilmiyor?”

Yorumlar (0)