CHP'li Güzelmansur TBMM’de Basın Toplantısı Düzenledi!

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur Samandağ’da yaşanan susuzluk, katı atık bertaraf tesisi ve Hatay salça üreticisinin sorunlarıyla ilgili TBMM’de bir basın toplantısı yaptı.

Vekil Haberleri 07.07.2021, 11:16 07.07.2021, 11:41
CHP'li Güzelmansur TBMM’de Basın Toplantısı Düzenledi!

Türkiye’nin en fazla vergi ödeyen 7’inci ili olmasına rağmen “az kamu yatırımı yapılan, en az kamu hizmeti alan ve iktidarın aldığı kararlardan da olumsuz yönde en çok etkilenen illerden biri” olduğunu ifade eden Güzelmansur Hatay’ı zora sokan, Hatay’ı dara sokan Bakanlıklara seslendi.

SAMANDAĞ DSİ YÜZÜNDEN SUSUZLUK ÇEKİYOR

Samandağ’da yaşanan susuzluk sorunuyla ilgili Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin gerekli kamulaştırmaları yapıp DSİ’ye bildirmesine rağmen DSİ’nin ihaleye çıkmadığını belirten Güzelmansur şöyle konuştur:

“Hatay’ın en büyük ilçelerinden biri olan Samandağ’da çok ciddi derecede su sıkıntısı yaşanıyor. Samandağlı hemşerilerimin susuzluk çekmelerinin nedeni de Devlet Su İşleri’nin üzerine düşeni yerine getirmemesinden kaynaklanıyor. Samandağ’a içme suyu temin edilebilmesi için HATSU 6 depo ve terfi merkezi yerlerinin kamulaştırmasını tamamladı. Nisan ayı başında Devlet Su İşleri’ne gönderdi. Devlet Su İşleri’nin bu noktada yapması gereken Karaçay Barajı isale hattını ikmal ihalesiyle tamamlamasıdır. Ancak her ne hikmetse Devlet Su İşleri üç ay geçmesine rağmen bu ihaleye çıkmadı, Samandağ’ı susuzluğa mahkûm etti. Buradan Devlet Su İşleri yetkililerine soruyorum: evrakları, her şeyi hazır olan ihaleye çıkmak için ne bekliyorsunuz? Bu ihaleyi bir an önce tamamlayın, Samandağlıları susuzluktan kurtarın.”

BAKANLIK KATI ATIK BERTARAF TESİSİ ONAYINI VERMİYOR

Hatay Büyükşehir Belediyesi katı atık bertaraf tesisi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sürecin sürüncemede bırakıldığını aktaran Güzelmansur konuyla ilgili şunları söyledi:

“Burayla ilgili mahkeme kararına da rağmen Bakanlık ÇED olumlu kararı vermiyor. Olumsuz bir karar da vermiyor. Sanki süreç özellikle sürüncemede bırakılıyor. Sonra da bu sahaya durmadan ceza kesiliyor. Oysaki burada çöp sahası dolmuş halde. Bitişikte uygun yer olmasına rağmen buna neden uzun süredir olumlu karar verilmiyor?

Burada yetkililerin yaptığı iş, milletin yararına değildir. Halkın yararına olmasına rağmen, siyasi saiklerle, böyle süreci uzatmak, üstüne sürekli para cezası kesmek, devlet adamlığına da yakışmaz, millet sevgisi-hizmet adamlığı iddialarına da ters düşer. Dolayısıyla bu konuyla ilgili de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sesleniyorum: Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin katı atık bertaraf tesisi ile ilgili kararı süründürmekten vazgeçin. Bir an önce olumlu kararı verin.”

MEŞHUR GELENEKSEL HATAY SALÇASI TEHLİKEDE

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, Türk Gıda Kodeksi Salça ve Benzeri Ürünler Tebliği’nde yaptığı değişiklik nedeniyle Hatay salça üreticilerinin üretim yapamaz duruma geldiğini söyleyen Güzelmansur konuyla ilgili şunları söyledi:  

Tebliğ’de yapılan değişiklikle üreticinin Hatay salçası üretmesi imkânsız hale getirildi. Bu değişiklikle, Hatay denilince ilk akla gelenlerden biri olan Hatay biber salçasının üretimi tehlikeye girdi.

Çünkü salçanın içindeki tuz ve koruyucu oranını değiştiren bu tebliğ, endüstriyel salça düşünülerek yapılmıştır. Geleneksel salça üretiminde de, endüstriyel salça standartlarına uyulması beklenilmektedir. Bu tuhaf standart nedeniyle Hatay salça üreticileri bu yıl üretim yapamayacaklar, üretici perişan. Üretim olmayınca biber tarlada kaldı. Çiftçi perişan.

Bu çok çok büyük bir yanlışlıktır. Bu konuyla ilgili de Tarım ve Orman Bakanlığı’na sesleniyorum: Bu yanlıştan bir an önce dönün. Tebliğde yaptığınız değişiklikten yöresel ürünü muaf tutun. Aksi halde meşhur Hatay salçası diye bir salça kalmayacaktır.”

Yorumlar (0)