CHP'li Gürsel Erol'dan Meclis'te kritik çağrı

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, TBMM'de yaptığı konuşmada milletvekillerine FETÖ'yü hatırlatarak YSK'nın verdiği karara atıfta bulunarak kritik bir çağrı yaptı.

banner154
CHP'li Gürsel Erol'dan Meclis'te kritik çağrı

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Meclis kürsüsünde yaptığı konuşmada milletvekillerine seslenerek " Yapmayın, etmeyin. 14 Temmuzd a 15 Temmuzun olacağını tahmin etmediğiniz, iddia etmediğiniz, mümkün kılmadığınız bir süreci bu ülke yaşamışsa bu mantıkla, bu anlayışla yeni risklere açık bir ülke hâline bu ülkeyi getirmeyelim. Parlamentonun saygınlığını koruyalım, devletin liyakatini, birliğini ve beraberliğini koruyalım" çağrısında bulundu.

İşte Erol'un o konuşması:

Sayın Başkanım, sayın milletvekillerim; hepinizi saygıyla selamlıyorum.


Sayın Başkanım, yeni görevinizde başarılar dilerim, hayırlı olsun.


Aynı zamanda, geçtiğimiz günlerde terör örgütlerince yaşam hakları elinden alınarak şehit olan şehitlerimizi saygıyla anıyorum, Allah'tan rahmet diliyorum ve ailelerine başsağlığı diliyorum.
Bugün aslında Emniyet mensuplarımızın 3600 ek göstergesiyle ilgili verdiğim kanun teklifi üzerinde konuşma yapmayı planlarken dün Yüksek Seçim Kurulunun İstanbul seçimlerinin iptaliyle ilgili vermiş olduğu karardan sonra konunun içeriğini değiştirerek Yüksek Seçim Kurulunun vermiş olduğu karar doğrultusunda bir konuşma yapacağım. Emniyet mensubu arkadaşlarımdan özür dilerim, beklentileri vardı ama yine bu 3600 ek göstergeyle ilgili, ilerleyen süreçte Meclis gündemine getirerek, bir konuşma yapmayı onlara kendi adıma buradan söz veriyorum.


Değerli milletvekilleri, önce şunu belirtmek isterim ki tabii, benden önceki konuşmacılar sürecin hukuki boyutunu anlattılar. Ben bir hukukçu değilim, onlar gibi hukuki boyutunu anlatamam ama siyaseten değerlendirebilirim çünkü ülkemizde hukuka dayalı olmayan, hukukun siyasallaştığı dönemlerin ve sonuçlarının ne olduğu konusunda değişik örnekler var. Mesela, Ergenekon, Balyoz sürecini herkes hatırlar. O dönemlerde hainlikle suçlanan Ergenekon ve Balyoz sanıkları daha sonraki süreçte kahraman olarak görevlerine iade edildiler ama hatırlayın, o dönem Ergenekon ve Balyoz soruşturmalarının savcıları, Zekeriya Öz kahraman olarak gezerken ve dönemimizin Cumhurbaşkanı, o dönemin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan kendi makam arabasını bile tahsis etme sorumluluğu hissettiği dönemde Zekeriya Öz Türkiye'nin neresine giderse gitsin siyasetüstü, bürokrasiüstü bir kimlikle, kendini her şeyin üstünde gören bir kimlikle kahraman gibi görürdü ama işin aslı ortaya çıkınca o kahraman Zekeriya Öz, vatan haini olarak şu anda yurt dışında ve o Zekeriya Öz'ün yargıladığı o zamanki hainler, şu anda vatanın gerçek evlatları ve kahraman olarak görevlerinin başında. (CHP sıralarından alkışlar) Ben buradan Yüksek Seçim Kuruluna şunu özellikle belirtmek isterim. Bugün verdiğiniz karardan dolayı sizi kahraman edebilirler, kahraman diye tanımlayabilirler, kendinizi kahraman diye görebilirsiniz ama Türkiye'de ne zaman kimin kahraman olacağı, hain olacağı belli değildir. Bugün kahramanlık taslayanların yarın neyle suçlandığı, Zekeriya Öz örneğinde görüldüğü gibi öyle bir riskin olduğunu da söylemek isterim.


Ayrıca size bir örnek daha vermek isterim. Bütün adliye binalarında hâkimin arkasında "Adalet mülkün temelidir." yazar yani adalet devletin temelidir. Eğer devleti kurumlarıyla, kurallarıyla çalıştırmazsak devleti siyasallaştırırsak o zaman bir gün hepimiz mutlaka o beklediğimiz, özlem duyduğumuz adalete ihtiyaç duyduğumuzda farklı tabloyla karşı karşıya kalırız.


Bununla ilgili size bir örnek vereceğim. AKP hükûmetleri döneminde AKP'nin bana göre bugüne kadar en başarılı ve takdir ettiğim işi nedir? 12 Eylül darbecilerinin ve Kenan Evren'in yargılanma sürecini başlatmasıdır. Ama 12 Eylül dönemine geri dönün, Kenan Evren'in adı meydanlara verilirken, caddelere verilirken, okullara verilirken gittiği yerde on binler karşılarken ama Kenan Evren'in cenazesini hatırlayın, eğer resmî devlet töreniyle defin edilmeseydi, cenaze töreni kaldırılmasaydı cenaze töreninde 4 sivil yoktu. Onun içindir ki devleti siyasallaştırmak yerine, devleti parti politikalarına dâhil edip yargıyı siyasallaştırmak yerine devletin gelenekleriyle oynamamalıyız ve devletin liyakatini korumalıyız.


Bizlerin tabii ki siyasetçiler olarak genel başkanlarımıza ve partilerimize karşı sorumluluğunun olması gayet doğaldır ama biatimiz ve itaatimiz devletin devamlılığına, devletin birliğine, devletin liyakatine olmalıdır. Bu Parlamentoda geçmişte görev yapan, bu ülkede Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı yapan birçok insan; Süleyman Demirel, Alparslan Türkeş -gerçi MHP'yi örnek vermek doğru değil- Turgut Özal, Necmettin Erbakan, Bülent Ecevit -Allah rahmet eylesin- bunlar dönem dönem Başbakanlık yaptılar, dönem dönem Cumhurbaşkanlığı yaptılar, peki bugün Parlamentoda grupları var mı? Yok ama devlet var ama Parlamento var. Onun içindir ki birinci önceliğimiz devleti korumak, devlet liyakatini korumak. Bugün siyasetin gücü elimizde olduğu için siyasi sonuçları kendimize yorumlayarak İstanbul seçimlerini iptal edip sonuçtan siyasi bir rant elde etmeye çalışırsanız o zaman siz, başta Merve Kavakcı'nın bu kürsüde yemin ettirilmemesi dâhil bütün geçmişinizi inkâr edersiniz. Çünkü geçmişte size yapılan bütün haksızlıkları kat kat üstüne koyarak bugün sanki bir intikam duygusuyla demokrasiyle çatışan, yarışır bir hâliniz var.
Ben buradan sizi, içinizde devlet geleneğinden gelen ve devlet geleneğini bilen siyasetçileri uyarmak istiyorum: Yapmayın, etmeyin. 14 Temmuzda 15 Temmuzun olacağını tahmin etmediğiniz, iddia etmediğiniz, mümkün kılmadığınız bir süreci bu ülke yaşamışsa bu mantıkla, bu anlayışla yeni risklere açık bir ülke hâline bu ülkeyi getirmeyelim. Parlamentonun saygınlığını koruyalım, devletin liyakatini, birliğini ve beraberliğini koruyalım.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Öneri Faruk Rişvanoğlu
Öneri Faruk Rişvanoğlu - 1 yıl Önce

Sizi kutluyorum
Daha nasıl konuşulur harikaydınız selam olsun sana bu emekli kırmızı yelekli maltepe üyesinden

- 1 yıl Önce

Savcı bürokrat değil;içişleri bakanlığına bağlı devlet görevlisidir,hatırlatma.Ayrıca 12 eylülmü ne boksa,netekim ,o herif bile bunlar kadar uzun durmadı seçim yaptırdı birazda cumhurbaşkanlığı hevesini giderdi türkiyeye birde mahşer midillisi başbakan armağan etti siktir oldu gitti ama türk halkı çok korkak evren denen alçağın anca 110 yaşında geberince leşini protesto edip yargılayabildiler;konulacak tavır sıcağı sıcağına o alçak cumhurbaşkanıyken hatta sıkıyönetimin ilanından hemen sonra konulmalıydı,yapılan yapanın yanına kar kaldı,geridede maneviyatı hırpalanmış ,münkesir bir toplum...bari bundan sonra bilinçli ,kişilikli olalımda kendimizi evren gibi tayyip gibi ottan boktan adamlara kendimizi ezdirmeyelim,vatanımızı oyuncak ettirmeyelim..

SIRADAKİ HABER