CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi: Tam kapanma değil tam sefalet

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi gelir güvencesi olmadan yapılan tam kapanmanın açlık olduğunu ifade ederek, “Tam kapatma dediler halkımızı sefalete mahkum ettiler. Sosyal destek paketi açıklamadan yapılan kapatma vatandaşa ya covid 19'dan ya da açlıktan öl demektir” dedi.

Vekil Haberleri 30.04.2021, 08:00
CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi: Tam kapanma değil tam sefalet

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, kapanma açıklaması sonrası İstanbul’dan adeta bir kavimler göçü yaşandığını belirterek, “İstanbul’da yaşayanlar şehri terk ediyor. Bakanlığın açıklamasına göre Hint varyantı İstanbul’da görülmeye başlandı. Kontrolsüz bir biçimde insanların seyahat etmesi nedeniyle bilim insanlarında derin endişe yaratan ve çok hızlı yayıldığı bilinen Hint varyantı İstanbul’dan bütün Türkiye’ye yayılabilir. Önlem almadığınız için tüm şehirler İstanbul gibi yoğun virüse maruz kalacak” dedi.

CHP’li Akkuş İlgezdi, çalışan kesimin yüzde 61’inin tam kapanmadan muaf tutulduğunu hatırlatarak , “Gündelik çalışanların, küçük esnafın ve kayıt dışı çalışmak zorunda bırakılan emekçilerin gelir güvenceleri olmadan evde açlığa mahkum edilmesi kabul edilemez. Sosyal devletin gereği, tüm yurttaşlarını istisnasız Anayasal koruma şemsiyesi altına almasıdır. Oysa Türkiye’de bugün yurttaşların sağlık hakkına erişimi ve en kutsal olan yaşam hakları engellenmektedir. Bakın kapanmadan muaf tutulan yüzde 61’lik çalışan kesimin büyük çoğunluğu aşılanmadı. Üstüne üstlük, 2 ay aşı sıkıntısı çekileceği de ortaya çıktı. Aşıların yetersiz olduğunu, önlemlerin etkisiz olduğunu, yaşanan ölümlerin kabinenin sorumluluğunda olduğunu aylardır söylüyorduk, dinlemediler. İktidarın hiçbir sosyal destek paketi açıklamadan ilan ettiği tam kapanma, tam bir rezalettir” diye konuştu.

Pandeminin başından beri etki aşı politikası oluşturmayan iktidarın gelinen noktanın tek sorumlusu olduğunu söyleyen Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi yaptığı yazılı açıklamada, “Planlı bir aşı tedarik programı yapılmadığı için elimizde aşı kalmadı. 2 ay da aşı sıkıntısı çekileceğini Bakan açıkladı. Günde 2 milyon doz aşı vurma kapasitemiz var diye övünenler 2 tane aşıyı bulamadı.  DİSK-AR’ın araştırmasına göre tam kapanma diye adlandırılan dönemde istihdamın yaklaşık yüzde 61’i kapanmadan muaf olan sektörlerde çalışıyor. Bu sayı 16.4 milyon çalışana denk geliyor. Toplam istihdamın yaklaşık yüzde 22’si olan 6 milyon çalışan ise kısmen muaf sektörlerde çalışıyor. Kapanma kapsamındaki sektörlerde ise yüzde 17’ye denk gelen sadece ve sadece 4.4 milyon çalışan bulunuyor. Böyle tam kapanma mı olur?” dedi.

Seyahatler yüzünden virüs her yere yayılacak

Tam kapanma açıklamasından sonra İstanbul’dan adeta bir kavimler göçü yaşandığını belirten Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, “İstanbul’da yaşayanlar şehri terk ediyor. Kontrolsüz bir biçimde insanların seyahat etmesi nedeniyle bilim insanlarında derin endişe yaratan ve çok hızlı yayıldığı bilinen Hint varyantı İstanbul’dan bütün Türkiye’ye yayılabilir. Buradan uyarıyorum. Kontrolsüz bir biçimde insanların seyahat etmesi nedeniyle virüs yoğunluğu az olan iller de birer İstanbul olabilir” diye uyardı.

Aşıdaki başarısızlığı Bakan da kabul etti

Aşı tedariki konusunda yaşanan sıkıntılarını bakanlığın artık gizlemediğini kaydeden Akkuş İlgezdi, “Bakanlık 2 ay boyunca aşı sorunu yaşanacağını açıklamak zorunda kaldı. Önceki haftadan beri Sinovac için birinci doz randevusu alınamıyordu. İkinci dozlardaki aşılama da rekor düşüş yaşandı. Gecen hafta da aşılamadaki düşüş rakamlarla gözler önüne serilmişti. Geçen hafta yalnızca 170 bin 84 yurttaşımız ikinci doz aşısını olabildi. Bu rakam 5-10 Nisan tarihlerinde 453 bin 261’idi. Başka bir ifadeyle 18-24 Nisan haftasında 2. dozu tamamlanan yurttaş sayısı yüzde 62,4 azaldı” dedi. 

Yorumlar (0)