CHP'li Ayhan Barut: "Dövizdeki 1 liralık artış borcu 475 milyar lira büyütüyor"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, AKP iktidarının yanlış ekonomi politikaları sonucu Türkiye ekonomisinin iflasa sürüklendiğini söyledi.

Vekil Haberleri 03.08.2023, 11:03
CHP'li Ayhan Barut: "Dövizdeki 1 liralık artış borcu 475 milyar lira büyütüyor"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, AKP iktidarının yanlış ekonomi politikaları sonucu Türkiye ekonomisinin iflasa sürüklendiğini söyledi. Ülkede krizin derinleştiğini, açlık ve yoksulluğun zirveye ulaştığını aktaran Barut, "Şimdi Dolar 27, Euro kuru 30 lirayı aştı. Türkiye'nin 475 milyar Dolar dış borcu var. Dövizdeki her bir liralık yükseliş dış borcumuzu 475 milyar lira arttırıyor. Bu gerçeğe rağmen iktidarın adeta pembe boyacısı ve algı aparatı gibi çalışan TÜİK eliyle gerçek dışı enflasyon verileri açıklanıyor. Aklımızla alay etmeyin, yanlış ekonomi politikalarını bırakın istifa edin"

"TÜİK KİMSEYİ ŞAŞIRTMADI"

Türkiye ekonomisinin AKP eliyle batırıldığını belirten Ayhan Barut, "Bitmek bilmez şekilde zam yağmuru sürüyor. Çiftçi perişan oldu, esnaf ve sanatkarlarımız siftahsız dükkan kapatıyor, açlık ve sefalet içinde yurttaşlarımız çile çekiyor, işsizlik rekorlarla büyüyor. Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), temmuzda aylık enflasyonu yüzde 13.18, yıllık enflasyonu ise yüzde 122.88 olarak açıkladı. İktidarın adeta pembe boyacısı ve algı aparatı gibi çalışan TÜİK ise yine kimseyi şaşırtmadı, gerçekleri saptırıp aylık enflasyonu 9.49, yıllık enflasyonu 47.83 olarak duyurdu. Aklımızla alay edilmesin artık" diye konuştu.

İKTİDARA İSTİFA ÇAĞRISI

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın açıklamasına göre 31 Mart 2023 tarihi itibariyle Türkiye'nin dış borcunun 475 milyar doların üzerinde olduğuna vurgu yapan Ayhan Barut, şunları kaydetti:
"Bugün itibariyle serbest piyasada Dolar kuru 27, Euro kuru 30 lirayı aştı. Üretim, istihdam, borç, ödeme dengesi gibi onlarca alana etki eden döviz kuru çok vahim bir noktada duruyor. Dolardaki 1 liralık yükseliş nedeniyle ülkemizin dış borcu 475 milyar lira artış gösteriyor. Bu kabul edilebilir mi? Dövizdeki artış, yüksek enflasyon açlık, yoksulluk, işsizlik ve sefalet demektir. Bu gerçek ortadayken akıl almaz yöntemler ve gerçek dışı tespitlerle enflasyon oranını düşük göstermek kimin işine yarar, neye hizmet eder? Gerçekleri saptırmayın, kimsenin aklıyla alay etmeyin. Nas ve faiz gibi abuk subuk söylemlerle krizi derinleştirenlerden yanlış ekonomi politikalarını derhal bırakmalarını istiyoruz. Ülkemizin her gün iflasa doğru hızla sürüklenmesine karşı sesimizi yükseltiyor, iktidarı istifaya çağırıyoruz."

Yorumlar (0)