CHP'li Akın: Elektrik Değil, Faturası Çarpıyor!

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, çiftçinin üretim yapabilmesi için önündeki en büyük engelin yüksek girdi maliyetleri olduğunu bununda başını tarımsal sulamada kullanılan elektriğin başı çektiğini söyledi. Ahmet Akın, “Çiftçi ekmesin, üretmesin diye adeta canını dişine takan iktidara sesleniyorum. Deniz bitti! O nedenle aklı başında politikalarla çiftçiye, üretime destek verin” dedi.

CHP'li Akın: Elektrik Değil, Faturası Çarpıyor!

CHP’li Ahmet Akın, tarımsal sulamada kullanılan elektrik fiyatlarının çiftçiyi üretemez noktaya getirdiğini vurguladı. Son 2 yılda tarımsal sulamada kullanılan elektrik fiyat artışlarının yüzde 108,2 bulduğunu belirten Ahmet Akın, “Çiftçi, tarımsal sulama için kullandığı 100 kilovat saat elektriği 47 lira 38 kuruşa satın alıyor. Fakat üzerine dağıtım bedeli, enerji fonu, TRT payı, belediye tüketim vergisi ve KDV binince ödediği para 83 lira 23 kuruş oluyor. Çiftçi, neredeyse kullandığı elektrik bedeli kadar yani 35 lira 85 kuruş dağıtım bedeli, vergi ve fon ödüyor. Üreticiyi elektrik değil, faturası çarpıyor” diye konuştu.

Çiftçi, elektrik fiyatları nedeniyle tarlasını sulayamaz duruma geldi. Çiftçi yakın bir zamana kadar en yüksek girdi maliyetlerini gübre, ilaç, mazot diye sıralarken şimdi ilk sırasında elektrik faturaları var. Elektrik fiyatları tarımsal üretimi tehdit ediyor. Elektrik fiyatları sadece konutlarda, ticarethanelerde, sanayide değil tarımda da can yakıyor. Yüksek fiyatlar çiftçiyi sulu tarımdan uzaklaştırdı. Sulamada kullandığı elektriği 2 yıl öncesine göre yüzde 108,2 zamlı kullanan çiftçi, bu fiyatlarla üretim yapabilir mi? Elektrik zamları mazot ve gübreyi çoktan geçti. Çiftçinin en büyük maliyet kalemi elektrik oldu. Bu yetmezmiş gibi elektrik ve su borcu olan çiftçinin desteklemesine el konuyor. Çiftçi ekmesin, üretmesin diye adeta canını dişine takan iktidara sesleniyorum. Söyleyin, çiftçi üretmezse kimden ithal edeceksiniz? İthal edecek ülke de kalmadı. Deniz bitti! O nedenle aklı başında politikalarla üretime destek verin. Çiftçinin tüm borçlarını faizsiz olarak erteleyin. Elektrik ve mazot gibi enerji kalemlerinde KDV, ÖTV, fon, TRT payı ne varsa kaldırın.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER