banner646

CHP'li Ahmet Akın: ‘AK Parti yarattığı enerji yoksulluğu tahribatını itiraf etti’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AK Parti iktidarının Türkiye’de yarattığı enerji yoksulluğu tahribatının boyutunu Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin itiraf ettiğine dikkat çekti.

Vekil Haberleri 25.08.2022, 10:33
CHP'li Ahmet Akın: ‘AK Parti yarattığı enerji yoksulluğu tahribatını itiraf etti’

CHP’li Akın, “Hani en ucuz enerji Türkiye’deydi? 5 milyon ailenin elektrik, doğalgaz ve su faturasını ödeyememesinden kaynaklı başlatılan icraların kaldırılacağı yarattıkları tahribatın itirafıdır. Kesinti sayısı icra sayısından çok daha fazla olduğu için kesinti verilerini yılbaşından bu yana gizliyorlar. Öte yandan iktidarın ‘En fazla destek ve en ucuz enerji Türkiye’de’ söyleminin tamamen bir aldatmaca olduğu bir kez daha anlaşıldı” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin 5 milyon ailenin faturasını ödeyemediği için başlatılan icra takibinin düşürülmesi konusundaki açıklamasının AK Parti’nin Türkiye’de yarattığı tahribatın boyutlarını gösterdiğine dikkat çekti. CHP’li Akın, yaptığı yazılı açıklamada özetle şunları dile getirdi:

ENERJİYE ERİŞİM ARTIK LÜKS HALE GELDİ

AK Parti iktidarı kendi yarattığı tahribatı itiraf etmek zorunda kalarak 5 milyon ailenin doğalgaz, elektrik ve su faturası kaynaklı borçlarından dolayı başlatılan icranın düşüleceğini açıkladı. Bu durum, Türkiye’de gizlenmek istense de enerji yoksulluğunun geldiği boyutu gözler önüne seriyor. Temel bir hak olan enerjiye erişim artık AK Parti’nin yanlış politikaları ve art arda yapılan fahiş zamlarla Türkiye’de lüks haline geldi.

KESİNTİ VERİLERİNİ AYLARDIR GİZLİYORLAR

5 milyon ailenin faturasını ödeyemediği için icralık olması AK Parti’nin artık Türkiye’yi yönetemediğinin çok açık bir göstergesidir. 2021 yılında yaklaşık 3,5 milyon abonenin elektriğinin kesilmesi, yaklaşık 1 milyon abonenin de doğalgazı kesilerek toplam 4,5 milyon aboneye enerji kesintisi uygulanmıştı. 2022 yılına ilişkin veriler ise yılbaşından bu yana gizleniyor. Milyonlarca vatandaşımız yalnızca 2022 yılında yapılan fahiş zamların ardından artan enflasyonla birlikte faturasını ödeyemez duruma geldi. AK Parti bu durumun görünür olmasını engellemek için yasaya aykırı bir şekilde bu verileri gizliyor.

DESTEKLERİN ALDATMACA OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Bazı bakanlar sözde desteklerle en ucuz doğalgaz ve elektriğin Türkiye’de olduğunu iddia ederken, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin faturalar dolayısıyla 5 milyon ailenin icralık olduğunu söylemesi mızrağın artık çuvala sığmadığını gösterdi. Başka bir deyişle; 5 milyon aile için hayata geçirileceği belirtilen söz konusu düzenleme aynı zamanda AK Parti yetkililerinin doğalgaz ve elektriğin ucuz olduğu söyleminin de tamamen bir aldatmaca olduğu ortaya çıkardı.

KESİNTİ SAYISI İCRA SAYISINDAN ÇOK DAHA FAZLA

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin itirafından hareketle icra takibi başlatılmayan ama faturasını ödeyemediği için kesinti uygulanan abone sayısının çok daha fazla olduğu anlaşılıyor. Kesinti uygulanan vatandaşlarımız büyük bir kısmı yasal süresi içerisinde fatura bedelini denkleştirip icra süreci başlamadan borcunu ödüyor. Dünya genelinde yaşanan enerji krizinin arkasına saklanmayı tercih eden iktidar; Türkiye’de yarattığı enerji yoksulluğunun boyutlarını kamuoyuna derhal açıklamalıdır. Yaklaşan kara kış öncesi iktidarın bu adımı icra takibinde olan aileler için yalnızca geçici bir çözüm oluşturacaktır. CHP iktidarında özellikle kış aylarında elektrik ve doğalgazda hiçbir nedenle kesinti uygulanmayacak. AK Parti döneminde fakirleşen vatandaşımızın geliri artacak, enerjiye erişim temel bir hak olarak görülecek.

Yorumlar (0)