CHP'Lİ ADIGÜZEL, ATATÜRK’E HAKARET EDEN MISIROĞLU’NUN CENAZE TÖRENİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a dönük hazırladığı soru önergesinde ‘Vasiyeti “Mustafa Kemal’le zerre muhabbeti olan cenazeme gelmesin” olan, Kurtuluş Savaşımızla ilgili “Keşke Yunan galip gelseydi” diyebilen, Atamızın ölüm yıldönümü için “10 Kasım’da 9’u 5 geçe kenefe gidin” cümlesini kurma cüretini gösterebilen sözde tarihçi Kadir Mısıroğlu’nun cenaze törenine TBMM Başkanı olarak katılım gösterdiniz.’ İfadelerini kullandı.

CHP'Lİ ADIGÜZEL, ATATÜRK’E HAKARET EDEN MISIROĞLU’NUN CENAZE TÖRENİNİ MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Atatürk’e hakaret eden Kadir Mısıroğlu’nun cenazesi ile ilgili hem Meclis Başkanına hem de İçişleri Bakanına soru önergesi verdi. Meclis Başkanını, Mısıroğlu’nun cenazesine katılmasından dolayı eleştiren Adıgüzel, tabutun üzerine Türk Bayrağı örtülmesinin milletin vicdanını yaraladığını ifade ederek İçişleri Bakanını da göreve çağırdı.

Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a dönük hazırladığı soru önergesinde ‘Vasiyeti “Mustafa Kemal’le zerre muhabbeti olan cenazeme gelmesin” olan, Kurtuluş Savaşımızla ilgili “Keşke Yunan galip gelseydi” diyebilen, Atamızın ölüm yıldönümü için “10 Kasım’da 9’u 5 geçe kenefe gidin” cümlesini kurma cüretini gösterebilen sözde tarihçi Kadir Mısıroğlu’nun cenaze törenine TBMM Başkanı olarak katılım gösterdiniz.’ İfadelerini kullanan Adıgüzel şu soruları yöneltti:

·        “Vasiyetinde açıkça “Mustafa Kemal’le zerre muhabbeti olan cenazeme gelmesin” diyen bu şahsın cenazesine, Mustafa Kemal Atatürk’ün tüm milletin desteğini alarak kurduğu Gazi Meclis’imiz başkanı unvanı ile niçin katıldınız?

·        Bu şahsın Mustafa Kemal Atatürk’e dönük ağza alınmayacak hakaret içerikli sözleri ve Kurtuluş Savaşımızla ilgili ihanet içeren beyanları ile ilgili düşünceleriniz nelerdir?

·        Bu şahsın cenazesinde, Bayrak Kanunu’na ve ilgili tüm mevzuata aykırı olarak, tabutunun Türk Bayrağı ile örtülmesi konusunda ne düşünüyorsunuz? Şayet kanuna aykırı bu eylemin yanlış olduğunu düşünüyorsanız, cenaze sırasında niçin müdahale etmediniz?

Ayrıca bu kişinin tabutuna Türk Bayrağı örtülmesinin kanuna aykırı olduğunu belirten Adıgüzel, İçişleri Bakanına şunları sordu:

·        Bu şahsın cenazesinde tabutu kanunların ve mevzuatın hangi madde ya da maddelerine göre Türk Bayrağı ile örtülmüştür. Böyle bir izin verilmiş midir?

·        Şayet izin yoksa niçin bakanlığınız emrindeki mülki amirler müdahale edip engel olmamıştır?

·        Bu noktada mülki amirin ve/veya ona bağlı kolluk güçlerinin görevi ihmali yok mudur?

·        Böylesi bir görevi ihmal söz konusu ise konuyla ilgili bir soruşturma başlatacak mısınız?

·        Şahsın tabutunu Türk Bayrağı ile örten kişilere kanuna göre ceza verilmesi için gerekli işlemleri Bakanlık olarak başlattınız mı?

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Yeşilyurt
Mehmet Yeşilyurt - 1 yıl Önce

Cenazeye katılanlar da aynı zihniyette demekki

Hamdiye Gürsoy
Hamdiye Gürsoy - 1 yıl Önce

Adamlarda milliyetçilik ve devlet anlayışı yok ki sadece kendilerini ayakta tutmak için uğraşları var. Devlet Millet Vatan Bayrak onların lugatlarinda yok

SIRADAKİ HABER