CHP heyeti pamuk için Şanlıurfa’da: Pamuk üreticisinin feryadı duyulmuyor

Girdi maliyetleri altında kalan pamuk alım fiyatları nedeniyle üreticiler zor günler geçirirken, pamukta yaşanan sorunların tespiti için Cumhuriyet Halk Partisi harekete geçti.

Vekil Haberleri 02.11.2022, 11:28
CHP heyeti pamuk için Şanlıurfa’da: Pamuk üreticisinin feryadı duyulmuyor

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi, Ekonomi Masası üyesi aynı zamanda çiftçi olan iki milletvekili Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal ile Adana Milletvekili Ayhan Barut’u, ülkemiz pamuk üretiminin %40’nı karşılayan Şanlıurfa’ya, sorunların tespiti için görevlendirdi.

Bu sabah Şanlıurfa’ya giden Sarıbal ve Barut, pamuk üreticileri ve üretici temsilcileriyle bir araya gelerek, yaşananları rapor haline getirecek.

 

Pamuk üretimi tehlikede

Ziyaret öncesi değerlendirmelerde bulunan CHP Bursa Milletvekili Sarıbal, ülkemizin yıllık kütlü pamuk ihtiyacının yaklaşık 5 milyon ton civarında olduğunu söyledi. Bu ihtiyacın yarısını ithalatla karşıladığımızı aktaran Sarıbal, şunları söyledi:

“Pamuk ithalatına en fazla para verdiğimiz ürün. 2021 yılında pamuk fiyatı görece iyi olunca bu yıl pamuk üretiminde artış meydana geldi. 2021 yılında 2 milyon 250 bin ton pamuk üretilmişti. Alım fiyatı ise kilo başına 16 liraya kadar çıkmıştı. Geçen yıl fiyatların iyi olması sonrası bu yıl da pamuk üretimi daha da arttı. 2022 yılında rekoltenin 2 milyon 750 bin tona çıkması bekleniyor. Ancak fiyatlar geçen yılın da altında kaldığı için gelecek yıl üretimin tekrar düşmesi tehlikesi var. Girdi maliyetlerinin 3-4 kat arttığı bir dönemde pamuk alım fiyatı bugün 12,5-13 liraya düşmüş durumda. Çiftçi zararına bile ürünü satamıyor. Bu durumda niye üretsin ki?”

 

İktidar görmezden geliyor

Pamuk üreticilerinin uzun zamandır seslerini duyurmaya çalıştığını, siyasi iktidarın sorunlarına çözüm üretmesini beklediklerini ifade eden Sarıbal, “Ancak ne yazık ki bu çağrılar karşılıksız kaldı. Pamuk üreticisinin feryadı duyulmadı. Pamuk üreticisi kaderiyle baş başa bırakılmış durumda” dedi. 2022 yılının pamuk üretiminde en yüksek rekolteye ulaşılan yıl olduğunu belirten Sarıbal, “Sektör temsilcileri ve üreticilerden aldığımız bilgilere göre mevcut alım fiyatı nedeniyle gelecek yıl pamuk üretiminin yarıya yarıya düşmesi bekleniyor. Her yıl ithalatına 2,5 milyar dolardan ödediğimiz pamuk için siyasi iktidarın harekete geçmesi, çiftçinin zarar etmeyeceği bir fiyatın oluşması için prim destekleriyle piyasaya müdahale etmesi gerekiyor” diye konuştu.

Yorumlar (0)