Ali Kenanoğlu:Alevilere yönelik tehdit ve saldırı içeren 42 vakanın akıbeti neden açıklanmıyor?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, 2012 ve 2022 yılları arasında kamuoyuna yansıyan Alevilere yönelik tehdit ve saldırı içeren 42 vakayı Meclis gündemine taşıdı.

Vekil Haberleri 18.11.2022, 11:22 18.11.2022, 11:45
Ali Kenanoğlu:Alevilere yönelik tehdit ve saldırı içeren 42 vakanın akıbeti neden açıklanmıyor?

İçişleri Bakanlığı‘na verdiği soru önergesinde Mersin’in Yenişehir ilçesine bağlı Batıkent Mahallesi’nde beş Alevi yurttaşın evinin işaretlendiğini belirten Kenanoğlu, Alevilere yönelik nefret söylemi, tehdit ve ev işaretlenmesi gibi vakaların artarak devam ettiğini ifade ederek söz konusu vakalara ilişkin kamuoyuna aydınlatıcı bilgi verilmediğine dikkat çekti.

Alevi toplumuna yönelik nefret söylemi, tehditler ve evlerinin işaretlenmesi gibi vakalar artarak devam etmektedir. Bu vakaların hız kesmemesinin nedenlerinden biri de kamu otoritesinin etkin bir şekilde harekete geçmemesinden kaynaklanmaktadır. Bugün itibariyle 2012 yılından bu tarafa, farklı tarih ve bölgelerde son Mersin saldırısı ile birlikte toplam kırkiki (42) vaka gerçekleşmiştir.

Alevilerin evlerine çarpı (X) işareti konulması ve tehdit içeren yazılar yazılması, Alevi toplumuna karşı nefret suçuna girmektedir. Bu nefret suçunu işleyenlerin üzerine ciddiyetle gidilmediği, faillerine ulaşılmadığı ve kamuoyuna bu konularda yeterli bilgi verilmediği bilinen bir gerçekliktir. Bu durum Alevilere düşmanlık besleyenlere cesaret vermekte ve sonraki vakaların rahatlıkla yaşanmasına sebep olmaktadır.

En kısa zamanda güçlü bir irade ortaya konulmazsa, Sivas, Maraş, Çorum gibi Alevi katliamlarının acısını ve öfkesini üzerinden atamamış Alevi toplumunun, benzer trajedileri bir daha yaşama riski taşımaktadır.

Alevilere ait evlerin işaretlenmesi ile ilgili olarak;

2012 yılında, Adıyaman, İzmir, Gaziantep, Erzincan, Aydın, Balıkesir, Mersin, İstanbul illerinde,

2013 yılında, İstanbul, Ankara, Adıyaman, Malatya illerinde,

2014 yılında, İstanbul ilinde,

2015 yılında, Adıyaman, İzmir, İzmit, Elâzığ, İstanbul, Ankara illerinde,

2016 yılında, Adıyaman, Ankara illerinde,

2017 yılında, Adana, Malatya, İstanbul, Manisa illerinde,

2019 yılında, Ankara, İzmir ilerinde,

2020 yılında, Malatya, İstanbul illerinde,

2021 yılında, Yalova, Mersin illerinde,

2022 yılında, Ankara, Balıkesir, Mersin illerinde,

Muhtelif tarihlerde, evler, kapılar, duvarlar, sokak başları, araçlar, apartmanlar, dernekler gibi onlarca ev veya mekâna işaretleme, hakaret gibi tehditler yazıldığı kamuoyuna yansıyan haberlerden bilinmektedir.

Ancak, bugüne kadar haberlere yansıyan bu 42. vaka ile birlikte kamuoyuna aydınlatıcı bir bilgi aktarılmadığı gibi, bunlarla ilgili olarak Bakanlığınıza yönlendirilen bütün soru önergelerimize de yanıt verilmemiştir.

Son olarak, 17 Kasım 2022 tarihinde, Mersin’in Yenişehir ilçesine bağlı Batıkent mahallesinde bulunan Parkent Sitesinde yaşayan beş Alevi yurttaşımızın evlerinin giriş duvarına kırmızı boya ile çarpı (X) işareti yazıldığı görülmüştür.

Bu bağlamda;

  1. Yukarıda belirtilen olaylar birlikte, kamuoyuna yansıyan bilgilerin yer aldığı kırkiki (42) vaka ile ilgili ne tür bir işlem yapılmıştır, faili tespit edilenler hangi vakalardır?
  2. Bu (42) vakadan faili tespit edilenlere nasıl bir işlem yapılmıştır?
  3. Bütün bu sorularımız neden cevapsız bırakılmaktadır?

Yorumlar (0)