“Türkiye İnternet Hızında İlk 100 Ülke Arasına Yine Giremedi”

CHP İstanbul Milletvekili Ali Gökçek Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde Türkiye’nin internet hızına dikkat çekti.

TEKNOLOJİ 06.08.2023, 13:09
“Türkiye İnternet Hızında İlk 100 Ülke Arasına Yine Giremedi”

 Türkiye’nin internet hızında ilk 100 ülke arasına yine giremediğine dikkat çeken CHP’li Gökçek, “Türkiye diğer gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında özellikle sabit internet hızında bir hayli geridedir. Uluslararası ölçekli Speedtest raporuna göre, Türkiye sabit internet hızında 180 ülke arasında 110. sırada yer alıyor. Sabit internet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu düşük hızda internet kullanıyor. Öte yandan, AKP seçim beyannamesinde hatırlanacağı üzere internet altyapısının dünya standartlarına uygun şekilde yükseltileceğini vaat etmişti. Biz de soruyoruz: 21 yılda yapmadığınız hangi yatırımları önümüzdeki günlerde hayata geçirmeyi planlıyorsunuz?” dedi.


CHP’li Ali Gökçek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdülkadir Uraloğlu tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. Önergede Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yayınlanan Türkiye Elektronik Haberleşme Sektörü 3 Aylık Raporu’na atıfta bulunan CHP’li Gökçek, “2023 yılına ait ilk 3 aylık verileri incelendiğinde, ilk çeyrekte sabit abone sayısı yaklaşık 19 milyon olarak gerçekleşmiş, xDSL abone sayısı yaklaşık 11 milyon olurken, fiber abone sayısı ise 6,1 milyonda kalmıştır. 2023 yılı birinci çeyrek itibariyle ulaşılan fiber altyapı ise yalnızca 526 bin km olarak gerçekleşmiştir. Raporda dikkat çeken bir unsur da internet hızlarına ilişkindir. Rapora göre; Türkiye’deki sabit genişbant abonelerinin yaklaşık %23,5’i 10-16 Mbps hızda internete bağlanırken, %23,5’i 16-24 Mbps arası hızda, %20’si ise 24-35 Mbps arası hızda internete bağlanabilmiştir” ifadelerini kullandı.


“Fiberde Önümüzdeki 5 Yıl Hedefi Nedir?”
AKP’nin 2023 Seçim Beyannamesinde “500 bin km uzunluğa sahip fiber internet altyapımızı da süratle yaygınlaştırarak yakında hedeflerimize uygun seviyeye getireceğiz” ifadelerinin yer aldığını hatırlatan CHP’li Gökçek “Fiber altyapı ve fiber geniş bant abone yoğunluğuna ilişkin Bakanlığın önümüzdeki 5 yıl için öngördüğü hedef nedir?” diye sordu.


Gençlere 10 GB Vaadini Hatırlattı
Öte yandan, önergede AKP’nin seçim beyannamesinde internet erişimine ilişkin “üniversiteli gençlerimize aylık 10 GB ücretsiz internet erişim imkânı sağlayacağız” ifadelerine dikkat çeken CHP’li Gökçek, “Öğrencilere yönelik ücretsiz internet hizmetinin sağlanmasına yönelik çalışmalar ne aşamadadır?” diye sordu

Yorumlar (0)