Ağaoğlu: Forvet ve stoper transferleri Avusturya kampına yetişecek

Trabzonspor Kulüp Başkanı Ahmet Ağaoğlu, forvet ve stoper transferlerinin 20-30 Temmuz tarihlerinde Avusturya’nın Linz kentinde yapılacak ikinci etap kampına yetişeceğini söyledi.

Ağaoğlu: Forvet ve stoper transferleri Avusturya kampına yetişecek

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Taraftarların sabırsız ve heyecanlı olduğunu söyleyen Başkan Ahmet Ağaoğlu, kendisinin de aynı şekilde heyecanlı olduğunu ifade etti.

Başkan Ağaoğlu, “Ben de taraftarlardan farklı değilim. Bir an önce sezon başlasın, UEFA ön eleme maçımız, Play-off maçımız, lig başlasın istiyorum. Hepimiz bunu bekliyoruz. 5 gündür burada olduğum için bu heyecanımı biraz kırdım. Onlar benden daha heyecanlı. Her zaman söylüyoruz ancak bu sene her zamankinden daha fazla taraftar desteğine ihtiyacımız var, bu çok önemli. Çünkü bütün taşları yerine oturtmamız lazım. Taraftar bu manada takımın çok önemli bir parçası. Her zaman verdiğimiz bir örnek var. Dünyanın en pahalı, en değerli saati önden baktığınız zaman bir mücevher gibi görünür, inanılmaz bir albenisi vardır, fiyatı da yüzlerce Euro ya da Dolardır. Ancak arkasında onlarca parça göreceksiniz. Onlardan en küçüğünü çıkartın, o saat sadece günde iki defa doğruyu gösterir. Taraftar takımın çok önemli bir parçası. Sürekli bunu vurgulamaya çalışıyoruz, sürekli taraftarı işin içerisine çekmeye çalışıyoruz. Taraftar yani biz, takımın kendisiyiz, takımın bir parçasıyız. Biz aslında stada maçı izlemeye değil, maçı oynamaya gidiyoruz. Oradaki bir eksiği, parçayı tamamlamaya gidiyoruz. Bu açıdan baktığımızda taraftarın biraz daha bilinçlenerek bu beklenti ve bu duygular doğrultusunda takıma sahip çıkmasını istiyoruz bu sene ve önümüzdeki senelerde” dedi.

"17 YAŞINDAKİ ÇOCUKTAN ŞAMPİYONLUK BEKLEYEMEZSİNİZ"

Ağaoğlu, taraftarların bu sezon takımdan şampiyonluk beklentisine ilişkin ise şunları söyledi:

"Sahaya baktığınız zaman mesaj orada çok açık ve net. Yani 17 yaşındaki bir çocuktan bugün şampiyonluk bekleyemezsiniz. Bunun üzerine iki sene daha koymamız lazım. Mesela forvet hattına baktığınız zaman bana kalırsa 2 sene sonra Türk futbolunun ve Milli Takım’ın forvet hattını domine edecek gençler var burada. Bu bir süreç aslında. Toplumun belirli bir kesiminde bu çok doğru olarak algılandı. Bir de benim gibi sabırsız bir kesim var, onlar şampiyonluğu hemen bugün istiyorlar. Hatta mümkünse ‘Eğer dün olsaydı daha iyi olurdu’ diyorlar. Böyle bir şey yok. Altyapısı yapılmadan, temelleri atılmadan, sağlıklı bir yapı oluşturulmadan sürdürülebilir bir başarıyı elde etmeniz mümkün değil. Yani transfer edersiniz, dünyanın da parasını harcarsınız, kulübü de borcun içinde boğarsınız. 14 tane yabancı, bir o kadar da sağdan-soldan yerli oyuncuyu alır, 70-80 milyon Euro’luk kadro kurarsınız. Belki şampiyon olursunuz, onun da bir garantisi yok. Ama ondan sonra zaten ekonomik çöküntü ve felaket başlıyor. Zaten öyle bir başarının sürdürülebilir olma şansı da yok. Sürdürülebilir başarının temeli 12, 14, 16 yaş. Arkadan gelecek yani. ‘Yusuf, Abdülkadir gitsin mi, aman Yusuf, Abdülkadir gitmesin’. Yarın-öbür gün bu tür telaffuzlar tarihe karışacak. Çünkü Yusuf giderse arkasında Yusuf 2, Yusuf 3 var, Yusuf giderse arkasında kardeşi Furkan var mesela, Abdülkadir giderse Ahmet veya Mehmet var. Arkadan dolduracak orayı. Bunlarla sınırlı değil Trabzon’un futbol hayatı.  Bunun çok iyi anlaşılması lazım. Ve beklentilerin de o doğrultuda oluşması lazım. Trabzonspor bütün bu süreci yaşarken hiçbir zaman zirve yarışından asla ve asla geri kalmayacak. O kadar zorluğa rağmen geçen sene kaldık mı? Kalmadık. Yani çok kritik bir maç mesela, Türk Telekom’daki maçı kazansak fotoğraf çok daha farklı olacaktı. Her zaman zirve yarışının içerisinde olacak ama sürdürülebilir temel prensiplerinden de asla taviz vermeyecek."

"FORMA SPONSORLUĞU İÇİN İKİ SEÇENEĞİMİZ VAR"

Başkan Ağaoğlu, forma sponsorluğu ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin su faturalarından Trabzonspor’a ücret aktarılması konusunda ise şöyle konuştu:

"Sponsor konusu iki-üç haftaya kadar netleşecek. İki seçeneğimiz var onlar arasında gidip geliyoruz. Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin TİSKİ eliyle su faturalarından Trabzonspor’a bir miktar ücret aktarılması konusu Belediye Başkanımızla bizim görüşmemiz neticesinde gündeme gelen bir konu. Şu anda onun hukuki tarafları oluşturulmaya çalışılıyor. Yoksa Belediye Başkanımızın konuya bakışı son derece pozitif ve sıcak. O da bir şeyler yapmak istiyor. Ancak hukuken bir sıkıntı çıkmaması lazım.”

"FORVET VE STOPER TRANSFERİ KAMPA YETİŞECEK"

Ağaoğlu bir basın mensubunun forvet ve stoper transferlerinin ikinci etap kampına yetişme ihtimalini sorması üzerine, şunları söyledi:

"Yetişme şansı var. Kimsenin şüphesi olmasın. Zaten bizim kamptaki ilk hazırlık maçımız 22 Temmuz’da. Yani 10 gün sonra hazırlık maçı oynayacağız, onun hemen ertesi günü bir hazırlık maçı daha oynayacağız. Ondan sonra 8 Ağustos’ta ön eleme maçı oynayacağız, onun da bilincindeyiz. Ama tabi şu var; doğru zaman, doğru fiyat, doğru oyuncu. Bugün kafanızdaki bir-iki oyuncuya onların istediği rakamı verirsek zaten o transfer gerçekleşir. Ama o rakamları da şöyle söyleyeyim, cimriliğimizden değil. Bunun altını çize çize söylüyorum. Bizim 100 milyon TL’lik bir sınırımız var. O sınırın içerisinde zirveye oynayacak kadro, forvet, stoper, orta saha, oyunu iki yönlü oynayan orta saha… Zaten orta sahaya oyuncu bakarken transfer görüşmelerinde, ‘İki yönlü oynayabiliyor musun?’ diye soruyorum. Sonra kafama takılıyor, ‘Dört yönlü olmaz mı, arada bir sağa-sola gitsin’ diye… Bunların hepsi o rakamın içerisine sığar. Ama hesabınızı-kitabınızı çok iyi yapmak zorundasınız. O günü söyledim; bakıyorsunuz insanlar geliyor forma, kombine alıyor. Aile bütçesinden kısıyorlar. Babasından aldığı haftalık harçlığından kısıp oraya gelip bu kulüp için para harcayan insanlar var. Biz de onların harcadığı parayı harcıyoruz. Orada 4 defa gerekiyorsa 5 defa 10 defa düşünmemiz lazım. İnce eleyip sık dokumamız lazım. Geldikten sonra son bir sene içerisinde karşılaştım; 500 bin Euro’luk bir oyuncunun 1.5 milyon-2 milyon Euro ile karşımıza çıktığını gördük. Frene bastığımız yerde de kademeli olarak düşmeye başladılar. Ama çok agresif olursanız bir de medyada ismi çıkarsa, taraftar da karşıdaki oyuncuyu teşvik ettiğini zannediyor. 500 bin Euro’luk oyuncu 2 milyon Euro’ya çıkıyor. Bunları iyi kontrol etmek lazım. O konularda fena değilimdir. Hele bizim asbaşkanımız Mehmet Yiğit Alp Bey benden 4 defa daha iyi pazarlık ve cimrilik, sıkma konusunda. Onun için herkes sabırlı olsun. Nasıl şampiyonluğu bekliyorsak stoper transferi de, forvet transferi de bunlar gerçekleşecek şeyler. Zaten böyle bir yapı oluşturduğunuz yerde o noktaları boş bırakırsanız çok ciddi sıkıntı yaşarsınız ki böyle bir şey söz konusu değil zaten. “

"GENÇLERİN MAAŞINDA DÜZENLEME YAPILACAK"

Bordo-mavili kulübün 100 milyon TL’lik bütçesi içinde Yusuf Yazıcı ve Abdülkadir Ömür’e yapılacak düzenlemenin de olacağını söyleyen Başkan Ahmet Ağaoğlu, “Kesinlikle bu konuda bir düzenleme yapılacak” şeklinde konuştu.

"CAS DAVASI ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA AÇIKLANACAK"

Ağaoğlu 2010-11 sezonuna ilişkin CAS’ta yürütülen davaya yönelik de, “Önümüzdeki hafta içerisinde mahkemenin kararını açıklaması gerekiyor. 15 Temmuz olarak söylenmişti, Pazartesine denk geliyor. Onu takip eden günler içerisinde mahkemenin kararını açıklaması gerekiyor. CAS’a bir davamız daha var. Bugün açıklandı. O da KAP’a bildirildi” diyerek açıklamalarını tamamladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER