Vatan Partili Ethem Sancak:'HDP'nin derhal kapatılması gerek'

Vatan Partili Ethem Sancak, Türkiye 5-6 ay sonra NATO'dan ayrılacak ifadesini kullandı.

SİYASET 25.01.2023, 12:06
Vatan Partili Ethem Sancak:'HDP'nin derhal kapatılması gerek'

İnci sözlük tarafınca hazırlanan ‘İnci Şer’ Youtube programına konuk olan Vatan Partisi Genel Başkan desteksı Ethem Sancak, programın peşinden enbursa.Com’a özel değerlendirmelerde bulunmuş oldu.


Gazeteci ümit Kutluca'nın sorularını yanıtlayan Sancak, Türkiye-NATO ilişkileri düzleminde eleştiri açıklamalar yaptı.


Vatan Partisi'nin düzenlediği ‘NATO’dan çıkalım’ kitlesel eylemlerine ilişkin konuşan Sancak, “Bizi bu eylemleri yapmaya olaylar zorluyor. NATO bizi yapmış oldukları provokasyonlarla bu eylemlere zorluyor. Son olarak komşumuz Yunanistan ile bizi karşı karşıya getirmeye çalışıyor. Türkiye 5-6 ay sonra NATO’dan ayrılacak. Ortadoğu’da bizi bir girdaba sokmaya çalışıyor. Son olarak İsveç ve Hollanda’da Kur’an’a kaşı meydana getirilen eylemleri görüyorsunuz. NATO’dan çıkmak acil ve farz haline geldi. Meydana getirilen anketlerde bize en düşman ve yıkıcı politikaları izleyen ülkenin ABD olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 80’e çıktı. Gene son dönemde Türk halkı Rusya ve Putin’e karşı büyük sempati duymaya başladı. Millet yaklaşan tehditleri görerek hükümetlerin önüne geçti." şeklinde konuştu.


'HDP'nin derhal kapatılması gerek'
HDP’nin derhal kapatılması icap ettiğini ifade eden Ethem Sancak, “HDP’nin kapatılması noktasında çok geciktik. Şimdi Batılıları eleştiriyoruz. Hollanda, Almanya, İsveç PKK’yı himaye ediyor. Ancak bizler onları kendi Meclis’imizde tutuyoruz. HDP, PKK’nın bir aygıtıdır. Başka ülkeleri eleştiriyoruz fakat sen kendi Meclis’inde adamlara yer vermişsin. Bu konuda acilen eyleme geçilmesi gerekiyor” açıklamasında bulunmuş oldu.
Mülteciler mevzusunda da açıklamalarda bulunan Ethem Sancak, “Bizim Esad ve komşu ülkeler ile oturup, bir barış imzalayacağız. Terör örgütlerini ve ABD’yi Suriye topraklarından derhal atmalıyız. Suriyeliler ve Türkler kardeş milletlerdir. Arap kavimleri içinde bize en yakın olanlar Suriyeliler’dir. Mültecilerin güvenli bir halde ülkelerine dönmelerini sağlamalıyız. Esad’ın da geri dönüşe karşı olacağını zannetmiyorum. Suriye’yi beraberce inşa edebiliriz” ifadelerini kullandı.


Perinçek, Doğu Perinçek’in Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde alacağı oy oranına yönelik ise “hepimiz bir iddia ortaya koyuyoruz. Bunun cevabını bizlere halk verecek” diye konuştu.

Yorumlar (0)