Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a çağrı: İstanbul'daki belediyeler için hemen seçime gidelim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çağrı yaparak, "Biz size destek vereceğiz. Derhal İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İstanbul’daki bütün belediyeler için hemen seçime gidelim. Yüreği varsa, cesareti varsa açıkça meydan okuyoruz" dedi.

SİYASET 26.12.2022, 14:16
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a çağrı: İstanbul'daki belediyeler için hemen seçime gidelim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, internet medyası ve yabancı medya temsilcileri ile CHP Genel Merkezi’nde bir araya geldi.

Diken'den Altan Sancar'ın haberine göre cazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, Altılı Masa'da olumsuz bir durum olmadığını, medyanın bu yönde bir olumsuz algı oluşturduğunu ifade etti.

İSTANBUL İÇİN ERKEN SEÇİM ÇAĞRISI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) yönelik artan baskıların altını çizen Kılıçdaroğlu, şu çağrıyı yaptı: ”Erdoğan’a şu çağrıyı yapıyorum; eğer sen gerçekten millet iradesine inanıyorsan ve güveniyorsan, gerçekten demokrasiye inanıyorsan kurşun askerlerini geri çek. Etkilediği yargıcından bürokratına kadar hepsini bir sefer geri çek. Anayasayı süratle değiştirelim. Biz size destek vereceğiz. Derhal İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İstanbul’daki bütün belediyeler için hemen seçime gidelim. Yüreği varsa, cesareti varsa açıkça meydan okuyoruz."

"GİDELİM MİLLETİN İRADESİNE"

"Sen yargıyı sopa olarak kullanıp bunları yapıyorsun" diyen Kılıçdaroğlu, "Ama millet bunun doğru olmadığını biliyor ve görüyor. Demokrasiye inanıyorsan, Ekrem Bey’in yanlış bir şey yaptığını kamuoyuna deklere etmek istiyorsan, onu gereksiz yere suçlamak istiyorsan o zaman en güçlü irade milletin iradesidir. Gidelim milletin iradesine hemen seçimleri yapalım. Yüreğin yetiyorsa gel aynı şeyi Yalova için de yapalım. Üç bilirkişi raporu, üçü de belediye başkanının lehine hala göreve başlatmıyor" ifadelerini kullandı.

"ADAY BELİRLEME YÖNTEMİ KONUŞULMADI"

Altılı Masa'nın cumhurbaşkanı adayına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, aday belirleme yönteminin nasıl olacağının masada konuşulmadığını söyledi. Masanın önceliğinin geçiş sürecinin yol haritası ve hükümet programı olduğunu belirterek bu konuda çalışmaların devam ettiğini söyledi.

CHP Lideri, tartışmaların kamuoyunda olumsuz bir etki yarattığını söyleyen gazetecilere ise “Negatif etkiyi yaratan sizsiniz, biz değiliz. Biz yolumuza devam ediyoruz” sözleriyle yanıt verdi.

Adaylık tartışmalarının Erdoğan ve çevresi tarafından yönlendirildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Erdoğan ve onun yakın çevresi olayı kişi ekseninde götürmek için anketler bu çerçevede yapıyor. Tartışmalar, konuşmalar, televizyon programları, 'Aleni olsun, benim olsun' üzerinden yapılıyor. Bunun bilinçli bir yönlendirme olduğuna inanıyorum. Bilinçli bir yönlendirme var. Yani kendimize bir kral alıyoruz. Kurallardan vazgeçtik, bir kral var bunu beğenmiyoruz ve yerine yeni bir kral arıyoruz. Biz kural istiyoruz, kral değil. Kral kim olursa olsun. Ama kurallarına göre çalışan bir devlet yapısı istiyoruz burada. Demokrasi olmasını istiyoruz.”

Yorumlar (0)