Kılıçdaroğlu'ndan Akbelen çıkışı:"Ormanın yanında duranı marjinal ilan ediyorlar"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'deki grup toplantısında konuşuyor.

SİYASET 08.08.2023, 14:09
Kılıçdaroğlu'ndan Akbelen çıkışı:"Ormanın yanında duranı marjinal ilan ediyorlar"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Ormanın yanında duranı marjinal ilan ediyorsunuz" dedi.
Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Bugün bizim için de Türkiye için de özel bir gün. Parlamento da bu özel gün nedeniyle toplandı. Düşünün coğrafyamızın bir bölümünde, güzel bir coğrafyada insanlar topraklarına sahip çıkmak istiyorlar.

Eğer siz toprağınıza sahip çıkıyorsanız, bilin ki vatanınıza sahip çıkıyorsunuz. Toprak vatandır zaten. Topraksız vatan olmaz.

Siz toprağınıza, ağacınıza, bahçelerinize, ormanda yaşayan canlılara sahip çıkıyorsunuz. Sizler kendi doğanıza, toprağınıza sahip çıkıyorsunuz. Eğer toprak elinizden alınıyorsa, bilin ki vatan elinizden alınıyordur.

2021’den beri mücadele ediyorsunuz. 2019’dan beri mücadele ediyorsunuz. Hep seçimi beklediler, seçimden sonra gereğini yapalım dediler. Seçimi hileyle hurdayla aldılar. Şimdi devasa araçlarla ağaçların nasıl yıkıldığını hep beraber gördük.

Ormanın içine girdiğinizde, içinizde bir huzur olur, kendinizi yalnız hissetmezsiniz. O tozlu yoldan o alana baktığımda, talan edilen bir yerin ülkeyi ne hale dönüştürdüğünü çok net olarak gördüm. Sadece toz, sadece duman. Yıkılan, kesilen, devasa ağaçlar.

Siz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, Paris İklim Anlaşması’nı imzalamışsınız, kömür tüketen santralleri kapatacağım demişsiniz. Söz vermişsiniz, parlamentodan geçmiş, Resmi Gazete’de yayınlanmış. Buna rağmen ben yoluma devam edeceğim diyorlar.

Neden biliyor musunuz? Beşli Çeteler Saray’dan güç alarak, askeri de polisi de size karşı kullanıyorlar. Aslında o askerlerin, o polislerin size karşı bir tavrı yok. Onlar sadece emir kulu. Asıl talimatı verenler suçlu burada.

Güneş bedava. Doğalgaza para ödüyorsunuz, kömür için ödüyorsunuz, akaryakıt için ödüyorsunuz. Güneş panellerini kurarsınız, istediğiniz kadar elektrik elde edersiniz. Doğayı niye katlediyorsunuz?

Bu katliama dur demenin hepimizin görevi olduğunu bilmemiz lazım. Bakın, Akbelen sadece Akbelen değil. Aynı zamanda Akbelen Türkiye’dir. Muğla’da o güzel doğanın yüzde 70'i maden için verilmiş. Talana o kadar hazırlar ki. Ben boşuna mı Beşli Çete diyorum?

Bu memleketi Beşli Çeteler mi yönetecek, yoksa yasalar mı, adalet mi yönetecek? Beşli Çetelerin gücüyle ülkeyi yönetmeye kalkarsanız, tablo bu olur. Utanmadan, sıkılmadan, ormanını, ağacını koruyanı, hayvanlarının yanında duranı, marjinal ilan ediyorsunuz.

Kömür bacalarından çıkan dumanı teneffüs etmek mi daha güzel, ormanın havası mı daha güzel. Vicdanı olan herkese bunu sormak isterim. Siz eğer kömür bacasından tüten havayı teneffüs etmek istiyorsanız, sizin bu ülkede yaşamaya hakkınız yok.
 

Yorumlar (0)