19 Temmuz 2018, Perşembe

Haberin Kalbi - Türkiye'nin En Güncel Haber Sitesi

CHP’Lİ DURMAZ TOKAT’IN SAĞLIK SORUNLARINI VE TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİ

CHP’Lİ DURMAZ TOKAT’IN SAĞLIK SORUNLARINI VE TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİ

Konuşmasına sağlık çalışanlarına yapılan çirkin saldırıları kınayarak başlayan Tokat Milletvekili Kadim Durmaz konuşmasında:

“Sağlığın kıymeti tıpkı gençlik gibi zamanında pek bilinmez ama insan bir düşmeye görsün, o zaman sağlığın yerini ne maddi, ne manevi hiçbir şeyin tutmayacağını anlar. Tabii, ülkemiz sağlık sistemini anlamak için de çok kestirme bir yol var aslında. Bir vekil, bir bakan sağlık konusunda pembe tablolar çizebilir, onların ulaştığı sağlık hizmetlerine toplumun kahir çoğunluğu ulaşamamaktadır. Sağlık emekçileri olsun, sağlık arayışındaki vatandaşları anlamak için bir hastaneye uğramak, gece bir acil servise gitmek yeterlidir.

Sayın Başkanım, kıymetli arkadaşlar, Sayın Bakanım; ilimiz Tokat, Sayın Bakanım size de yakın, Tokatlısınız.

Orta yaş nüfusuna sahip, bu iktidar döneminde Anadolu’nun en çok göç veren illerinden biridir. Ama göç veren illerin de kaderi, orta yaş ve ileri yaştaki nüfus sayısı oldukça yüksektir. Bu anlamda;

Tokat’ın sağlıklı hayat merkezine ihtiyacı vardır.

Ağız ve diş sağlığı gezici aracımız da yoktur.

Mobil sağlık aracından da yoksunuz.

Tokat Devlet Hastanesi, yapılmış bir hizmettir, katkı sunanlara ben de teşekkür ediyorum ancak Sayın Bakanım o hastanenin otopark noktasında çok ciddi sıkıntıları var, bazen ambulanslar dahi girip çıkmakta zorlanmaktadır. Hastanemizin yanında Karayollarının arsasına ya da o büyük, gördüğünüz, gezdiğiniz alanın altına yere inen, yan tarafa da çok katlı bir otopark yapılabilir.

Tokat merkezde Niksar yolu kavşağında Sağlık Müdürlüğüne ait bir alan var. Buraya sağlıklı yaşam merkezi yapılabilir,

4 büyük ilçemiz;  Erbaa’da sağlıklı yaşam merkezine,

Niksar ilçemizde sağlıklı yaşam merkezine,

Turhal ilçemizde sağlıklı yaşam merkezine,

Zile ilçemizde Sağlıklı Yaşam Merkezine ihtiyacın olduğu sizdeki verilerde de görülmektedir.

Tokat Devlet Hastanesi, bildiğiniz gibi, bölgesel bir hizmet vermektedir. Yozgat Çekerek'ten tutun, Ordu, Akkuş, Ünye’ye ve Amasya’nın bir bölümüne kadar hastalar Tokat’a gelmektedir.

Sayın Bakanım, o güzel hastanenin uzun yıllardır talep etmesine karşın taş kırma makinesi yoktur.

Ultrason ve Eko cihazı noktasında ihtiyaçları vardır. Bir bölüm hastalar cihaz olmadığından kulak, burun, boğaz ve göz ameliyatları için mikroskop eksikliğinden farklı illere sevk edilmektedir.

Tokat Devlet Hastanesinde Beyin Cerrahi ve Kadın Doğum uzmanımızda ciddi açığımız vardır.

İlimizde yine, Doktor Cevdet Aykan Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi var.  Şöyle bir ziyaret edip yetkilileriyle görüştüğümüzde şu sorunu aldık: Hastanede hasta sirkülasyonu olmadığı için ekstra kazanç noktasında hekimleri böyle küçük illerde ve küçük hastanelerde tutmanın çok zor olduğunu söylüyorlar. “Bu hizmetin verilebilmesi için onların katsayı payının artırılması kaçınılmaz.” diyorlar. Buradaki doktorlar ne oluyor? Ya büyükşehirlere ya büyük devlet hastanelerine ya da zorunlu hizmeti dolduğunda istifa edip özel hastanelere gitmektedir. Bunun da ülkemize maliyetinin pahalı olduğunu siz de biliyorsunuz. Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanesinde yatak sayısı az, artırılması konusunda katkılarınız bekliyoruz.

Sağlık hizmetlerini veren sevgili doktorlarımızın da sorunları var. Ülkemizde tıp fakültesi sayısı yeterli altyapı, eğitim kadrosu olmadan neredeyse her ile açılmış durumdadır. Bu anlamda hekimlerimizde eğitim noktasında tartışılan bazı eksikliklerin olduğu söylenmektedir ve buna bağlı olarak hastane acillerinde birtakım vakalar, hiç tasvip etmediğimiz, kınadığımız, sağlık çalışanlarına birtakım çirkin saldırıları da televizyonlarda izliyoruz, içimiz acımaktadır. Bu anlamda doktorların bu itibar kaybının spotlarla ya da Bakanlık eliyle yapılacak yayınlarla bunlara duyulması gereken saygının yeniden kazandırılması noktasında Bakanlığın bir eğitim programı yapmasını istiyoruz” dedi.

yukarı çık