CHP PARTİ MECLİSİ İKİYE BÖLÜNDÜ

CHP Parti Meclisi'nde gergin anlar yaşandı. Görevden alınan il ve ilçe başkanlarının itirazlarına ilişkin oylama yapıldı. İtirazlar, CHP PM üyelerinin oylarıyla reddedildi; başkanlara göreve dönme kararı çıkmadı.

SİYASET 25.07.2023, 10:58 25.07.2023, 15:27
CHP PARTİ MECLİSİ İKİYE BÖLÜNDÜ


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığındaki Parti Meclisi gece 02:00 sularında bitti. Yaklaşık 12 saat süren toplantıda gergin anlarda yaşandı.60 kişilik Parti Meclisi'nde tartışmanın merkezinde ‘Zoom’ toplantısı, görevden alınan il başkanları, seçim başarısızlığı ve Zafer Partisi ile yapılan anlaşma vardı.


Görevden alınan Muş, Ağrı, Mardin, Kayseri il başkanları ile İstanbul Beykoz ilçe başkanının itirazı görüşüldü. Göreve iade talepleri oylamayla reddedildi. İl ve ilçe başkanlarının itirazlarının kabul edilip görevlerini sürdürebilmesi için 40 oy gerekiyordu. İtirazlar için yapılan gizli oylamada 30'un üzerinde ret oyu çıktı.
 

İşte oylama sonuçları:

Beykoz ret 35 26 kabul

Mardin 28 ret 31 kabul  2 çekimser

Ağrı 31 ret 30 kabul

Kayseri 33 ret 28 kabul

Muş 30 ret 31 kabul 

PM İKİYE BÖLÜNDÜ
Oylama sonucuna göre CHP'de 60 kişilik Parti Meclisi'nin yarısının Kılıçdaroğlu yönetiminin aldığı kararlara karşı olduğu ortaya çıktı.Kılıçdaroğlu'nun 14 kişilik MYK'sı dışında aşağı yukarı 16-17 kişi Kılıçdaroğlu'na destek verirken geriye kalan üyeler Kılıçdaroğlu ve ekibinin karşısında yer aldı.


45'E YAKIN KİŞİ KONUŞTU
Yaklaşık 12 saat süren toplantıda 45'e yakın isim konuştu. Değişim tarafında olan Kılıçdaroğlu'nun eski kurmayları Bülent Tezcan, Tekin Bingöl, Onursal Adıgüzel yerel seçim öncesi bir başarısızlık yaşanmaması adına değişim gerektiğini belirtti.
CHP Grup Başkanı Özgür Özel ve Gökhan Günaydın ise zoom toplantısının eleştirilmesini değerlendirdi.


NEVAF BİLEK'TEN SAMİMİ AÇIKLAMALAR
CHP Parti Meclisi Üyesi Nevaf Bilek değişim olacaksa 65 yaşına gelenler artık aday olmamalı, parti yöneticiliği, milletvekilliği ve belediye başkanlığında 3 dönem şartı getirilmeli. Değişim olacaksa bu şekilde olmadı diyerek yapısal değişikliğin altını çizdi. Bilek Kılıçdaroğlu'nun değişim isteyen eski kurmaylarınada 2015'te 14 il başkanının görevden alınmasını hatırlatarak bu konuda samimi olmadıklarını belirtti.


TORUN VE TOPRAK KONUŞMADI
Kılıçdaroğlu'nun eski kurmaylarından Seyit Torun ve Erdoğan Toprak ise parti meclisi toplantısında suskunluklarını korudu.

SALICI'DAN BEYKOZ ÇIKIŞI

CHP'nin eski örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ise sadece Beykoz ilçe başkanının görevden alınmasının doğru olduğunu belirten bir konuşma yaptı.


MÜSLİM SARI HEM ELEŞTİRDİ HEMDE SAVUNDU
Parti Meclisi Üyesi Müslim Sarı, Kılıçdaroğlu yönetimine eleştirilerini sıralarken, İmamoğlu'nun yanında yer alan eski Kılıçdaroğlu kurmaylarına da sert sözlerle yüklendi.


SEÇİM DÖNEMİNDE KAMPANYA YANLIŞ YÖNETİLDİ
Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, "seçim kampanya sürecinde yanlışların yapıldığı, örgütlerle gerekli temasların kurulmadığını ve zayıfladığını" ifade etti.


GENEL HAVA KURULTAY YEREL SEÇİM ÖNCESİ YAPILSIN
CHP'de değişim isteyen Parti Meclisi Üyeleri yaptıkları konuşmada kurultayın yerel seçim öncesi yapılması gerektiğini ifade ettiler.

Yorumlar (0)