CHP KADIN KOLLARI GENEL BAŞKANI AYLİN NAZLIAKA: BU YAZ HERKES MEYVE SEBZEYE HASRET!

CHP Kadın Kolları’nın Türkiye’nin dört bir yanında saha çalışması yaptı

SİYASET 15.08.2023, 10:47
CHP KADIN KOLLARI GENEL BAŞKANI AYLİN NAZLIAKA: BU YAZ HERKES MEYVE SEBZEYE HASRET!

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka: “Pazar Yeri Yangın Yeri projemiz kapsamında 81 il 973 ilçede stantlar açtık. Gördüğümüz manzara Ardahan’dan Edirne’ye, Sinop’tan Hatay’a aynı… Artan enflasyon nedeniyle pazar esnafı ürününü satamamaktan, vatandaş ise alamamaktan şikâyetçi! Her şeyin çok pahalı olduğu semt pazarlarında fiyatlar el yakıyor. Yaz ayında olmamıza rağmen herkes meyveye sebzeye hasret” dedi.

CHP Kadın Kolları’nın Türkiye’nin dört bir yanında saha çalışması yaptığını belirten Nazlıaka şunları söyledi:

“Ağustos ayındayız. Domatesin kilo fiyatı 12,5 ile 20 TL arasında değişiyor. Biberin kilo fiyatı 25 TL’den başlıyor 40 TL’ye kadar çıkıyor. Bir kilo patates 12,5 ila 18 TL arasında değişirken bir kilo soğan 19 TL. Patlıcan ve kabağın kilosu 15 TL. Bir bağ maydanoz 5 TL iken bir bağ semizotu 25, bir kıvırcık 20 TL. Meyvenin kilosu tezgâhlarda 25 TL’den başlıyor, 50 TL’ye kadar çıkıyor. Tarım cenneti olan ülkemizi getirdikleri son tablo bu kadar vahim.

Kadın kollarımız pazarda çoğunlukla şu cümleleri duyuyor: ‘Eskiden pazar çantamızı doldurur eve öyle giderdik, haftalık alışverişimizi tamamlardık. Şimdi bırakın haftalık alışveriş yapmayı birkaç parça sebze alıyoruz onu da yarım kilo alabiliyoruz. Meyveyi taneyle alıyoruz.’

Vatandaş alamıyor da pazarcı satabiliyor mu? Hayır. Pazar esnafı da dert yanıyor, akşam saatlerinde tezgâhlardan arta kalan ve satılamayan gıda ürünlerini toplayan vatandaş sayısının arttığını anlatıyorlar.”

KIŞA HAZIRLIK YAPILAMIYOR!

Kadınların özellikle bu mevsimde kışa hazırlık için konserve yaptığını, sebze kuruttuğunu belirten Nazlıaka, “Kadınlar konserve yapabilmek için domates ve biber fiyatlarının düşmesini bekliyor. Oysa fiyatlar bırakın düşmeyi her hafta artıyor. Kışın ne yenileceği bir yana insanlar bugün karnını nasıl doyuracağının telaşına düşmüş. Tavuk ve et yemeyi çoktan bıraktıklarını anlatan kadınlar, ‘Bu mevsimde balkona dolmalık biber, patlıcan, bamya asardık. Kışa hazırlık için kuruturduk. Yazın çok bol olurdu ama kışın alamazdık. Şimdi yazın da alamıyoruz’ diyor” ifadelerini kaydetti.

HALK KAN AĞLIYOR

Halkın alım gücü düşerken iğneden ipliğe her şeye zam gelmesine tepki gösteren Nazlıaka, “Seçim öncesinde AKP Hükümeti’nin vaatleri havalarda uçuyordu. Seçim bitti, halk zamlarla baş başa bırakıldı. Halk resmen kan ağlıyor. Saray’da ejder meyvesi yiyenler, çocuğuna bir tane elma bile alamayan annelerin yaşadığı çaresizliği anlamıyor. İncirin başkenti Aydın’da incir, karpuzun başkenti Diyarbakır’da karpuz yemek lüks oldu. Biz bu düzenin böyle gitmeyeceğini çok iyi biliyoruz. Halk, bunun hesabını sandıkta sormalıdır” dedi.

Yorumlar (0)