CHP'de aday belirleme yöntemleri şekilleniyor! İzmir'de köklü değişim bekleniyor

CHP'de büyükşehir belediye başkan aday adayı olmak isteyenler 50 bin Türk Lirası (TL), nüfusu 500 binin üzerinde olan il, ilçe, belediye başkanlığı için 30 bin TL ve nüfusu 250 bin ile 500 bin arasında olan il ve ilçe belediye başkanlığı için 20 bin TL ödenecek.

SİYASET 21.11.2023, 20:06
CHP'de aday belirleme yöntemleri şekilleniyor! İzmir'de köklü değişim bekleniyor

CHP, yerel seçimlerde belediye başkan aday adayı olmak isteyenlerin başvurularını 21-28 Kasım’da alacak. Aday adayı olmak isteyen kamu görevlileri ise başvurularını 1-5 Aralık’ta yapacak.

Parti örgütlerinde görevli  il, ilçe, belde başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin ise ilk önce yerel yönetimler ve dirençli kentlerden sorumlu genel başkan yardımcılığına istifa niyetini bildirecek. Bu niyet, MYK tarafından değerlendirilecek. Aday adayı olmak isteyen il, ilçe, belde başkanları 1 Aralık saat 17.00’ye kadar görevlerinden istifa edecek.

Gazete Kritik'in edindiği bilgiye göre, CHP belediye başkan adaylarının belirlenmesi için birden fazla yöntem kullanacak. CHP’li belediyelerin yönettiği il ve ilçelerde öncelikle anketler baz alınacak. Mevcut ismin oyu partinin üstünde ise devam kararı alınacak. Bıçak sırtı ve altında olduğu durumlarda ise temayül yoklaması yapılacak. Bölgedeki STK'ların fikirleri alınacak. olduğu yerlerde ilk olarak anket yoluyla kamuoyu yoklaması yapılacak. 

BÜYÜKŞEHİRLER NETLEŞMEYE BAŞLADI

CHP'de mevcut İstanbul, Ankara, Aydın,Eskişehir ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanları ile devam edilmesine kesin gözü ile bakılıyor. İzmir, Muğla, Tekirdağ, Mersin ve Antalya Büyükşehir Belediye başkanlarının ise değişme ihtimali  yüksek görünüyor.

İZMİR'DE KÖKLÜ DEĞİŞİM

CHP'nin kalesi olarak görülen İzmir'de ise köklü bir değişiklik bekleniyor. Başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer olmak üzere, İzmir genelinde belediye başkanlarının birçoğunun değişmesi bekleniyor. 

Kurultay öncesi CHP lideri Özgür Özel'i açık bir şekilde destekleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay'ın ise yerini koruyacağı ifade ediliyor.

Yorumlar (2)
Salih DİVİTLİ 9 ay önce
İzmir Bayraklı da dik duruş sergileyen dürüst emek ve liyakata önem veren tek aday av.SAMED TEKİN dir
Melek Temizer 9 ay önce
Kesinlikle değişmeli İzmir in köklü değişime ihtiyacı var. Örgütün en alt tabanından biri olarak değişim için İzmir Bayrak lı da mücadele verdik türlü türlü oyunlar çevrildi ne mevcut Belediye Başkanı ne de İlçe Başkanı üstlerine düşen sorumluluğu ve Chp si ne yakışır durum sergilemediler. Koltuk sevdalılarına son. Atatürk yolundan ve izinden giden çalışan Başkanlara EVET. İzmir çöp içinde biz İzmir i çalışan üreten yenilik yapan Başkanlara devir teslim i yapmak istiyoruz. Kendi bölgem de Bayraklı da Av. Samed Tekin Başkan adayını yakınen tanıdım ve hep mücadele etti partisi için bir amaç çıkar gütmeden kendisini destekliyorum ve İzmirimizin her sorunlu semtinde ve Büyükşehirde değişim istiyoruz. Sayın Özgür Başkanım sizin gelmenizi canı gönülden destekledik İzmiri değiştirelim. Biz çok çektik.