Ahmet Davutoğlu: Deprem bölgelerine 100'e yakın tır gönderdik el koydular

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, ''Deprem bölgelerine 100'e yakın tır gönderdik el koydular, depoya gönderdiler. Deprem bölgelerinde hiçbir iktidar mensubunu görmedim" dedi.

SİYASET 17.02.2023, 10:32
Ahmet Davutoğlu: Deprem bölgelerine 100'e yakın tır gönderdik el koydular

Türkiye 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 7 büyüklüğündeki iki yıkıcı depremle sarsıldı. 10 ili çok büyük bir şekilde etkileyen depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 30 bini aştı.

Türkiye’de ilk günden itibaren enkaz arama çalışmalarının yanı sıra yıkılan evlerinden son anda kurtulan depremzedelere yardım elleri bir bir uzanıyor. Deprem bölgelerine yurtiçi ve yurtdışından da yardımlar devam ediyor.

TV5 televizyonunda Ali Ekber Mete ve Muhammed Vefa’nın sunduğu programda depreme ilişkin konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu depremin etkilediği bölgelerde en başından beri sahada süreci yakından takip ettiklerini belirtti. Davutoğlu, depremin etkilediği bölgelere tırlar ile yardım gönderdiklerini ancak şehir girişinde tırlara el konulduğuna dikkat çekti.

“Ben hiçbir yerde iktidar mensubunu” görmedim diyen Davutoğlu görev yapmak isteyenlerin önünün kapandığını ve yağmacıların elini kolunu sallayarak dolaştığını açıkladı.

“Böyle devlet yönetimi olmaz” diyen Davutoğlu şunları kaydetti;

100’e yakın tır gönderdik bölgeye. Gönderiyoruz şehrin girişinde ve hiçbirinin üzerinde parti amblemi yok. En başından söyledim partinin ismi, amblemi, logosu olmayacak bugün insanlık günüdür. Hepimiz insanız, hepimiz vatandaşız o kadar başka parti yok. El koyuyorlar ne depoya gönderiyorlar. Ya onu yapacağınıza bakın sivil toplum kuruluşları tecrübelidir İHH diyeceksin ki geldiği zaman sen Elbistan bölgesi senin için ne bileyim başka bir kuruluşa Ahbaba Pazarcık ya da İslahiye senin veya Hatay senin insanlar zevkle gidecekler. Eşim dolayısıyla doktorların durumunu biliyorum o kadar çok müracaat geldi ki. Gönüllü olarak gitmek istiyoruz, yardımcı olurmusunuz diye. Gönüllü olarak giden doktorları bile bulundukları yerlerden geri döndürdüler. İzniniz yok diye o zaman hemen bir sistem kur, çok zor değil ki Türkiye'nin doktorlarının verisi Sağlık Bakanlığı'nda var. Otur oraya ha bu gerçekten doktor mu yerini tespit et “sen şurada görevlisin” de.

Biz Adıyaman'dan gece üç gibi Adana'ya geçip, ertesi gün Antakya'ya geçecektik.. Orada bir video geldi Hatay'dan şey kadın doğum doktoru kalmamış diye onu görünce Sare Hanım dayanamadı hemen oraya intikal etti kurup temas kurup. Bu çok zor değil ki Türkiye'de sağlık çalışanları bu pandemi dolayısıyla zaten tecrübeliler, hemen intikal eder.

Devlet önünü açacak, kapatmayacak gidip görev yapmak isteyenlerin önünü kapattılar talancılar, yağmacılar alanda elini kolunu sallayarak dolaştılar böyle devlet yönetimi olmaz. Ama devlet şeyleriyle böyle ful lüks şeyleriyle imkanlarıyla sahadalar. Ben hiçbir yerde bir iktidar mensubunu görmedim. Birinci derece sorumlusu Cumhurbaşkanıdır. Yani eksiklerin, aksaklığın, başarının da sorumlusu o başarısızlığın da. Kader tüm inancımız var ama bir süreçte başarıyı üstlenip de herhangi bir ihmali, yanlışı haşa Allahuteala’nın kaderine bağlarsanız olmaz.
 

Yorumlar (0)