Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümünden mezunlar atama bekliyor!

Tıbbi Laboratuvar Platformu, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri mezun sayısı ve istihdam orantısızlığını ortadan kaldırmasını talep ediyor.

SAĞLIK 05.10.2023, 12:49
Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümünden mezunlar atama bekliyor!

Her yıl 10 bine yakın mezun veren Tıbbi Laboratuvar Teknikleri bölümünden atanmayı bekleyen laborant sayısı 90 bine yaklaştı.


Tıbbi Laboratuvar Platformu şu açıklamayı yaptı:
Tıbbi Laboratuvar Platformu olarak bizler, başta Tıbbi Laboratuvar Teknikleri önlisans mezunlarının istihdam probleminin giderilmesi olmak üzere branş adına yararlı çalışmalar yürütmekteyiz.
KPSS'na girmiş meslektaşlarımızın büyük bir kısmı 80 üzeri puanlar almaktadır. 2020-2022 KPSS dönemi içinde, KPSS 2020 puanıyla atanan Tıbbi Laboratuvar Teknikeri sayısı 887 kişidir. 2022 KPSS puanıyla, Aralık 2022'de gerçekleştirilen 85.000 kişilik Sağlık Bakanlığı atamasında da yeniden hüsrana uğrayarak 860 kişilik Tıbbi Laboratuvar Teknikeri kadrosu açılmış ve ne sahanın ne de atama bekleyen mezunların talebi karşılanmıştır.
Bizlerin atanamamasının önündeki en büyük engellerden biri laboratuvarlarda cihaz bakım ve onarımı ile görevlendirilen Cihaz elemanlarının yani laboratuvar taşeronlarının diplomalı Tıbbi Laboratuvar Teknikerlerinin görevlerini yerine getirmesidir. Laboratuvar yüksek konsantrasyon gerektiren ve hataya yer vermeyen bir hastane birimidir. Bu yüzden laboratuvarlar diplomalı bu alanda eğitimini görmüş biz Tıbbi Laboratuvar Teknikerlerine bırakılmalıdır. 
Diğer bir hususta görev tanımımızda yer alan kan alma birimlerinde laborantlar görev almalıdır.
Hemen hemen her yıl verilen 10bin mezun sayısını minimum seviyelere indirimelisini buna bağlı olarak puanlarımızda oluşan yığılmaların önüne geçmeyi istiyoruz. 
Laboratuvarlar hastanenin beynidir. Tüm hastane birimleri laboratuvarlar ile işbirliği içerisinde çalışmaktadır. Laboratuvar sonuçları olmadan hiçbir tedavi planı oluşturulamaz ve uygulanamaz. Laboratuvar tetkileri ile yürütülmeyen tedaviler ezbere yapılmış, doğruluğu ve iyileştiriciliği şüpheli olan tedavilerdir. Tanı ve tedavide en büyük rollerden birini, Tıbbi Laborantlar üstlenmektedir.
Bu doğrultuda, mezun sayısı ve istihdam orantısızlığını ortadan kaldırmasını talep ediyoruz.

Yorumlar (0)