20 Haziran 2018, Çarşamba

HABERİN KALBİ / Halktan Yana - Gerçek Haber

CHP'li Aytuğ Atıcı:Yaşanan Olay Sonrası Başka Hastanelere Kaç Hasta Sevk Edilmiştir?

CHP'li Aytuğ Atıcı:Yaşanan Olay Sonrası Başka Hastanelere Kaç Hasta Sevk Edilmiştir?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

            Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96’ıncı maddeleri gereği talep ederim.

25 Ağustos 2017 tarihinde Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ameliyathane ve yoğun bakım ünitesinde oksijen tedavisi ve solunum desteği alan bazı hastaların aniden fenalaşması ve gaz sisteminde farklı bir kokunun hissedilmesi sonucu hastanede gerçekleştirilen tüm ameliyatlar durdurulmuş ve solunum desteği alması gereken yoğun bakım hastaları başka hastanelere sevk edilmişti. Sonradan yapılan araştırmalarda, hastalara verilen oksijen ve azot gazları içerisinde olmaması gereken hidrojen sülfür ve karbon monoksit gazı varlığına rastlandığı tespit edilmişti.

Skandal niteliğindeki bu vahim olay sonrası başka hastanelere sevk edilen hastalardan 3’ünün sevk edildiği hastanede yaşamını yitirdiği öğrenilmiştir. Ölen hastaların zaten ağır hasta olduğunu bildiren yetkililerin yaşanan korkunç olayı örtbas etme telaşına girdiği anlaşılmaktadır. Hastaneye gaz sağlayan şirketin Hükümetle yakın ilişkisi olduğu, bu nedenle soruşturma işlemlerinin yavaştan alındığı da iddia edilmektedir.

Bununla birlikte yaşanan bu skandaldan 2 hafta sonra aynı hastanede dün de gaz sızıntısı yaşandığı, etrafa kötü koku yayıldığı ve ameliyatların iptal edilmek zorunda kalındığı ifade edilmiştir.

Böylesine önemli ve yaşamı tehdit eden bir konuda ciddi bir denetimsizliğin olduğu dikkati çekmektedir. Hastalar için hayati öneme sahip olan yoğun bakım ünitelerinde ve ameliyathanelerde yaşanan bu skandal olayın en kısa sürede araştırılarak aydınlatılması ve kamuoyuna açıklama yapılması gerekmektedir.

Hastanelere oksijen ve azot protoksit vb. gazları veren firmaların bir daha benzeri olayların ortaya çıkmasına imkân vermeyecek şekilde denetlenmelerinin sağlanması şarttır. En yüksek mertebeden en düşük mertebeye kadar ihmali bulunanların cezalandırılması, vatandaşların devletin verdiği sağlık hizmetine duyduğu güven açısından büyük önem taşımaktadır.

 

Buna göre;

 

  1. Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşanan olayla ilgili Bakanlığınızca soruşturma açılmış mıdır? Açılmışsa ne aşamadadır?
  2. Ölümlere yol açan bu olayla ilgili olarak adli süreç başlatılmış mıdır?
  3. Yaşanan olay sonrası başka hastanelere kaç hasta sevk edilmiştir? Sevk edilen hastaların hayati durumları nasıldır? Yaşamını yitiren hastaların ölüm nedenleri nedir?
  4. “Ölen hastalar zaten ağır hastalardı” şeklinde bir açıklama tıbbi, ahlaki ve hukuki açıdan doğru mudur?
  5. Azot protoksit tanklarının satın alımı ve tekrar doldurulması hizmeti nasıl sağlanmaktadır? Kullanılmadan önce gerekli ölçümler ve kontroller kim tarafından yapılmaktadır?
  6. Yaşanan skandal olay nedeniyle en yüksek mertebeden en düşük mertebeye kadar olayda ihmali bulunanlar hakkında gerekli yaptırımlar uygulanarak, kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

 

 

yukarı çık